Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Etkili Ders Çalışma ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda etkili ders çalışma ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Ders çalışmak her öğrencinin karşılaştığı bir sorundur. Ders çalışmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Piaget’nin çoklu zeka kuramına göre her bireyin farklı zekalara sahip olması mümkündür. Görsel zeka, müzikal zeka, sayısal zeka ya da sözel zeka bu zeka çeşitlerindendir. Öğrencilerin bu yönde test yapmasıyla kendilerine çalışma yöntemleri belirlemeleri ya da çalışma alışkanlıklarını sürdürmeleri mümkündür.

Etkili ders çalışma için öğrencilerin ilgili dersle ilgili olarak not çıkarmaları gerekir. Dersin derste öğrenilebileceği gerçeğinden hareketle ders notları çıkarmak ve bilinmeyen ya da anlaşılmayan yerlerin muhakkak öğretmene sorulması ders çalışma için arka planı oluşturur.

Ders çalışırken en önemlisi sistemli olarak tekrar etmektedir. Günlük tekrarlar yapmak az da olsa öz olandır. Bu nedenle sınav öncesi gün bütün konuları çalışmaktansa tekrar yapıp ders çalışmayı zamana yaymak hem kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirir hem de etkili bir ders çalışma yöntemidir.

Ders çalışırken bütün materyallerin hazır olması gerekir. Dikkat dağınıklığı ders çalışmayı olumsuz etkiler. Bir kişinin dikkatini toplayabildiği dakika boyunca odaklanması gerekir. Bu nedenle saatte bir ara vermek gerekebilir. Renkli kalemlerle işaretleme yapmak, küçük kağıtlara notlar çıkarmak ya da bazı noktalarda önemli ezberler yapmak etkili ders çalışma yöntemlerindendir. Etkili ders çalışmak çok önemlidir.

Etkili Ders Çalışma ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. badegül dedi ki:

    Etkili ders çalışma yöntemlerine şu sıralar çok ihtiyacım vardı. Ders notlarım birden düşmeye başladı derse konsantre olamıyorum bu yüzden üzülüyorum ama elimde değil. Ne yapabilirim bu konuda başka fikri olan var mı ?

Yorum Yaz