Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygumuzu Nasıl Etkiler

etik davranışlar

İnsanların meydana getirdiği ve bir arada yaşadığı alanlara “Toplum” adı verilmektedir. Toplumlar da insan ilişkilerini düzenleyen ve toplumun huzur ve refahını sağlayan bir çok kural bütünü bulunmaktadır ayrıca insanların toplum içinde huzurlu ve mutlu yaşayabilmek için de bir çok davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir ki bu davranışların büyük bir kısmına etik davranışlar adı verilmektedir.

Toplum tarafından kabul gören davranışlara “Etik davranışlar” adı verilmektedir. Buna göre etik davranışlar toplumu meydana getiren insanlar tarafından her daim onay görür ve bu davranışları sergileyen insanlar da toplum içinde takdir edilir.

Toplum içinde etik davranışlar sergileyen insanların öncelikle kendisine saygısı vardır. Bununla birlikte bu kişilerin gerek kendilerine olan saygıları olsun gerekse güven duyguları olsun bu etik davranışlar çerçevesinde şekillenir. İnsanlar göstermiş oldukları etik davranışlar sayesinde ayrıca çevrelerindeki insanlara da güven duygusu aşılarlar ve birey öncelikle kendisine olan öz güvenini sağlarken aynı zamanda çevrelerindeki insanlar da o bireye güvenir ve toplum içinde saygı gören bir birey olur.

Etik olmayan davranışlar ise toplumdaki insanlar tarafından asla kabul görmez ve sürekli eleştirilir. Çünkü bu etik olmayan davranışlar toplum tarafından hoş görülmemektedir ve aynı zamanda da toplumun huzur ve refahını bozmaktadır. Bu nedenle de etik olmayan davranışlar gösteren insanlar toplum içinde saygı görmez, hoş karşılanmaz ve genellikle de böyle insanlar toplumdan dışlanır yani topluma kabul edilmezler.

Etik olmayan davranışlar sergileyen kişiler toplumda dışlandıkları için kendilerine olan öz güven duygularını da besleyemezler ve bu nedenle de bu insanlar genellikle içine kapalı ve diğer bir deyişle tutuk insanlar olurlar; duygu ve düşüncelerini rahat, doğru ve anlaşılır bir şekilde ifade edemezler. Bununla birlikte böyle davranışlar gösteren kişiler çevrelerindeki insanların güvenlerini de sağlayamaz, onlara hiç kimse güvenmez.

Etik Olan ve Olmayan Davranışlar Güven Duygusunu Nasıl Etkiler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz