Eskişehir Nüfusu

Eskişehir TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2017 2018 yılı Eskişehir nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Eskişehir nüfusu kaç ve Eskişehir hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Eskişehir İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Eskişehir Nüfusu : 789.750

Eskişehir

 Eskişehir İç Anadolu bölgesinde kalan bir ilimizdir.

Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi bu şehirde bulunur. Ülkemizdeki lületaşı rezervlerinin hemen hemen tamamı bu ilde bulunur. Şehirde madencilik oldukça gelişmiştir. Çok sayıda maden yatağı ve işletmesine sahiptir. Dünyadaki bor rezervlerinin neredeyse yüzde yüzü yakını Eskişehir’den çıkarılmaktadır.

İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük illere yakın olması, ayrıca şehirdeki demiryolu hattının doğu ile batıyı birleştirmesi Eskişehir’e ayrı bir değer katmaktadır.

Sanayi bakımından da oldukça gelişmiştir . Bununla birlikte Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii, Askeri ana jet üssü, uçak bakım ve üretimi, Türkiye ve dünyada önde gelen birçok markanın fabrikası ve merkezi Eskişehir’de bulunmaktadır.

Şehrin ortasından Porsuk çayı geçmektedir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirde gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı çok fazladır. Ayrıca ilde cilt hastalıklarına iyi gelen kaplıcalar da mevcuttur.

Eskişehir Toplam Nüfusu: 789.750

Eskişehir Nüfusu 2017 2018 ve Eskişehir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.