Eskimoların Evlerine Ne Ad Verilir

Eskimoların evleri hakkında bilgi vermek amacıyla sizlere bu yazımızı hazırladık.

Eskimolar, İglo adı verilen buzdan yapılmış evlerde yaşamaktadırlar. Eskimoların evlerinde ısı yalıtımı oldukça önemlidir bu nedenle eskimolar, evlerini yaparken kullandıkları buz bloklarının arasını karlarla sıvarlar ve böylece ısı yalıtımını yaparak soğuğun gelmesini engellerler. İgloların kapıları yer altında olduğundan dolayı kapının açılıp kapanması durumunda sıcaklığın kaybolmaması için öncelikle geçici bir kapı yapılır ve sonrasında evin altı kazılarak gerçek kapı yapılır ve böylece ilk kapıdan geçildikten sonra asıl kapı açılınca evdeki sıcaklığın dışarı çıkması ya da dışarıdaki soğukluğun eve girmesi engellenmiştir.

İglolar genellikle küçük ve sıcaktır. İgloların içleri 10 derece sıcaklığındadır. Yani evlerde yakınan çamaşırlar çok basit bir şekilde kurutulabilir ve rahatlıkla yemek pişirilebilir. Eskimolar evlerde ısınmak için ise küçük bir ateş yakarlar ve bu ateş onların ısınması için yeterli olmaktadır bu demek oluyor ki iglolar, karın içinde hatta buz bloklarıyla yapılmış olmasına rağmen bu igloların içleri 10 derece kadar sıcaktır.

Eskimoların Evlerinin Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.