Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Eski Yunan Uygarlığında Demokrasinin İlk Uygulamaları Örnekleri Nelerdir

fft1_mf15584Her uygarlığın kendi vatandaşları üzerinde uygulamış olduğu demokrasi anlayışı farklılık göstermektedir. Bu yazımızda sizlere Eski Yunan uygarlığında demokrasinin ilk uygulamalarına örnek kısaca vererek konuyu açıklamaya çalışacağız.

Eski Yunan döneminde toplumsal huzuru sağlamak ve toplumdaki kişileri eşit bir konuma getirmek için demokrasi girişimleri başlatılmıştır.

Eski Yunan döneminde halk sınıflara ayrılıyordu ve bu toplumsal sınıfların temelinde köleler bulunuyordu ve kölelerin hiç bir hakkı yok iken aynı zamanda toplumdaki bütün yük kölelerin üzerinde idi. Ayrıca toplumda bulunan kadınlar ve yabancı vatandaşlar da tıpkı köleler gibi hiç bir hakka sahip değildi. Toplumdaki yirmi yaş üzerindeki erkekler ise bütün hak ve özgürlükleri ellerinde bulunduyordu, meclise katılabiliyordu ve düşüncelerini ortaya atabiliyorlardı.

Atina’ya yerleşen “Meteikos” adında bağımsız yabancılar sayesinde demokrasinin temelleri atılmaya başlanmıştır öyle ki; toplam nüfusun üçte ikisinin demorkasi uygulamalarının dışında kalması demokrasiye geçişi daha da kolay bir hale getirmiştir.

Eski Yunan demokrasisi zamanla gelişerek doğrudna demokrasi halini almıştır. Böylece toplumdaki sınıf farklılıkları ortadan kalkarken aynı zamanda kadınlar da dahil her vatandaşa aynı hak ve özgürlükler verilmiştir. Ayrıca Eski Yunan demokrasisini önceki rejimlerden kesin sınırlarla ayıran durum; tüm vatandaşların ve polisin yönetim üzerinde direkt söz hakkına sahip olmasıdır. Böylece köleler, kadınlar ve yabancılar da eşit hak ve özgürlüklere sahip olmuştur.

 Eski Yunan demokrasisi ile vatandaşlar mecliste özgür bir şekilde düşüncelerini fiade etmeye başlamışlardır ve meclis toplantılarında düşünceleri üzerinde fikir alışverişine başlamışlardır.
Eski Yunan Uygarlığında Demokrasinin İlk Uygulamaları Konulu Yazımız Hakkındaki Önerilerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fikret dedi ki:

    Olay güzel anlatılmış ama zaman ve kisilere de yer verilse iyi olur. Hangi tarihlerde ve kimlerle bu hareket başlamış?

Yorum Yaz