Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Eski Çağlarda İnsanların Sınama Yanılma Yoluyla Buldukları Maddeler Nelerdir 3 Örnek

Bu yazımızda eski çağlarda insanların sınama yanılma yoluyla bulduklar maddeler nelerdir 3 örnek kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eski çağlarda teknik ilerleme tesadüfi buluşlara bağlı olarak gelişmekteydi. İnsanların uğraş alanları ve bazı kaynaklara tesadüf etmeleri bununla beraber doğada iyi bir gözlemci olarak bulunmaları teknik anlamda da gelişmelerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Eski çağlarda insanların hayatlarına devam edebilmelerini sağlayan çoğu şey deneme ve yanılma yoluyla bulunmuştur. Ulaşımın bir ihtiyaç olması, eşyaların taşınmasının kolaylaştırılması fikir üretme aşamasından sonra tekerleğin icadıyla sonuçlanmıştır.

Deneme ve yanılma yoluyla keşfedilen maddeler şu şekildedir:

*Demir

*Bakır

*Kükürt

*Kalay

*Kurşun

*Çelik

Özellikle yer altı kaynaklarının işlenmesi sonucunda yüksek ateş, sulama gibi faaliyetlerin yadımıyla birçok madde tesadüfen keşfedilmiştir. Demirin dövülmesi karbonun demir ile bileşik oluşturmasına ve çeliğin oluşmasına neden olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hatice dedi ki:

    Bilime katkı saglayan uc bilim insanını ve sagdıkları katrılardan biter tanesini yazınız

  2. Anonim dedi ki:

    Bilime katkı saglayan uc bilim insanını ve sagdıkları katrılardan biter tanesini yazınız

  3. ergün dedi ki:

    Eski çağlarda insanların sınama yanılma yoluyla bulduklar maddeler nelerdir? Bence ateş, elektrik, telefon gibi hayati buluşlar sınama yanılma yoluyla keşfedilmiştir. Pek çok kez başarılı olunmasa da en sonunda başarı elde edilmiştir.

Yorum Yaz