Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2020

Eşitlik ve Adalet ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda eşitlik ve adalet ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Eşitlik ve adalet en önemli değerlerdir. Bir toplumun inşa edilmesinde ve kültür değerlerinin korunmasında, milli kimlik ve şahsiyetin olgunlaşıp nesiller boyu devam etmesinde eşitlik ve adalet değerleri sosyal değerler olarak ortaya çıkmaktadır.

Eşitlik, insanların kanunlar önünde ya da yazılı kurallar önünde eşit haklara sahip olması anlamına gelir. Adalet ise herkesin hakkettiğini elde etmesi anlamına gelir. Bu nedenle eşitlik ve adalet aynı kavramlar değildir. Eşitlik eş pay etme anlamı taşıdığı gibi hak etmeyene fazlasını verme, hak edene azını verme anlamlarına da gelebilir. Bu tür uygulamaların yaşanmasına da neden olabilir.

Adalet ise insanların hak ettiğini elde etmeleri ve yaşamaları anlamına gelmektedir. Adil toplumlarda sosyal haklar da gelişmiş olur. İnsanların kanunlar önünde değer gördüğü toplumlarda kaos yaşanmaz ve suç oranı da gittikçe azalır.

Eşitlik ve adalet her ne kadar birbirinden farklı kavramlar olsa da birbirini tamamlayan kavramlardır. Eşitliğin sağlanmasında adalet önemlidir. Adaletin gerçekleşmesinde de eşitlik anlamında hakikatin tarafında olmak önemlidir. Tarafsızlık, hakikatin sesi ve tarafı olmak anlamında anlaşılmalıdır.

Bir toplumda eşitlik ve adalet kavramlarının toplumu oluşturan bireyler tarafından da önemsenmeye başlanması toplumda diğer milli ve manevi değerlerin gelişmesine ve yerleşik hale gelmesine neden olur.

Eşitlik ve Adalet ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Selim dedi ki:

  Acaba bunun girişi nerde gelişmesi nerde sonocu nerde

 2. Sibell dedi ki:

  Çok iyiydi beğendim ama biraz uzun yazdıktan sonra deftere bi baktım şöyle dedim:Ay Allahım bu nedir ben ne yazmışım böyle 😂😂😂

 3. Anonim dedi ki:

  Biraz uzun muş ama olsun guzel

 4. aslı dedi ki:

  eşitlik ve adalet için çok teşekkür ederim

 5. zerrin dedi ki:

  Eşitlik ve adalet gibi şeyler artık maalesef bu dünya düzeninde bulunabilir bir şey değil. Bu acı bir gerçek. Gelecekte vicdanlı çocuklar yetiştirilirse belki.

  1. aslı dedi ki:

   dogru söyledin

   dogru söyledin

Yorum Yaz