Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Eşitlik İlkesi Yasalarla Güvence Altına Alınmasaydı Hangi Durumlarla Karşılaşırdık?

Bu yazımızda eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı hangi durumlarla karşılaşırdık kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eşitlik ilkesi toplumda birlik ve beraberliğin sağlanmasında, huzur ve barış ortamının kurulmasında önemli bir değerdir. Eşitlik insanların bir durum karşısında aynı vaziyette olmalarıdır. Eşitlik bir ilke olarak yasalarla güvence altına alınmıştır. Bu nedenle halk arasında kanunlar önünde bir eşitlik vardır. Bu eşitlik hukukun üstünlüğüne dayanmaktadır. Hukukun üstünlüğü ile hürriyet adaletle sağlanmaktadır.

Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı, toplumda sınıf farklılıkları olurdu ve ayrılıklar meydana gelirdi. Bu ayrılıklar insanların kültürel olarak da parçalanmasına neden olurdu. Bu nedenle de birlik ve beraberlik sağlanamazdı. Toplumda hukukun üstünlüğünden ve hürriyetten bahsedilemezdi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elif su dedi ki:

    aslında öğremen bu ödevi bana verdi ama ğendim ellerine sağlik

  2. güler dedi ki:

    Eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı hangi durumlarla karşılaşırdık sorusunu geçen gün öğretmenimiz bize yöneltti. Bende yasalar bizim garantimizdir eğer eşitlik ilkesi yasalarla güvence altına alınmasaydı herkes birbirinin hakkını ihlal eder. Kimsenin hakkı eşit olmazdı dedim. Oda doğru söylediğimi belirtti.

Yorum Yaz