Eş ve Çocuklar İçin Genel Sağlık Sigortası Primi Ödenecek mi GSS

EŞ VE ÇOCUKLARIN DURUMUSitemize her gün genel sağlık sigortasıyla ( GSS ) ilgili her gün yüzlerce soru geliyor. Gerçekten herkes ne olacağı hususunda kaygılı ve çoğu kişinin de uygulama konusunda bilgilendirmeye ihtiyaçları var gibi görünüyor. Bu hususta ziyaretçilerimizi aydınlatmak istedik. Önceki gün ev hanımlarının eşlerinden sağlık yardımı alacaklarını yazdım ama o kadar çok soru var ki, konuyu ayrıntılı incelemek gerekecek.

Prim Ödeme ve İmkanlardan Yararlanma Noktasında Eş ve çocukların Durumu Ne Olacak ?

Öncelikle genel sağlık sigortasında eş ve çocukların durumunu iyice anlatmak gerekiyor sanırım. Çalışan sigortalılarla SGK’dan emekli olanlarla (sosyal güvencesi olan kişiler) bunların eşleri, hak sahibi çocukları ve hak sahibi anne-babası GSS primi ödenmeden sağlıktan yararlanacak. Bunların ayrıca GSS primi ödemesine gerek yok. İşsizlik sigortası kapsamında sağlık yardımı alanlar da bu dönemde prim ödemeyecek. Sigortalı olarak çalışan, isteğe bağlı sigorta primi ödeyen veya SGK’dan emekli aylığı alan kişilerin kendileri zaten genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor.

Buna göre sigortalı olarak çalışan, isteğe bağlı sigorta primi ödeyen veya SGK’dan emekli aylığı alan kişilerin;

-Eşi,

-18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış evli olmayan çocukları,

-Yaşına bakılmaksızın bu kanuna göre malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,

-Geçimi sigortalı tarafından sağlanan, her türlü kazanç ve irattan elde ettiği gelirler toplamı yürürlükte bulunan asgari ücretin net tutarından daha az olan ve diğer çocuklarından sağlık yardımı almayan ana ve babası, bakmakla yükümlü olunan kişi sayılacaktır. Bunlar herhangi bir prim ödemeyecek. Öğrencilerin anne-babaları üzerinden sağlık yardımı alması için mutlaka aktivasyon yaptırmaları gerekecek. Müstehaklık sorgulamasında öğrenci olmasına rağmen müstehak olmayanlar mutlaka öğrenci belgeleri ile SGK’na başvurmalı ve aktivasyon yaptırmalılar. Örneğin, 22 yaşında üniversite öğrencisi bir erkek çocuğun sağlık yardımı almaya devam etmesi, prim ödemek zorunda kalmaması için okuldan alacağı öğrenci belgesini SGK’na vererek aktivasyon yaptırması gerekiyor.

Anne-babasına kendi üzerinden sağlık yardımı verilenler endişe ediyor. Bu uygulama devam edecek. Bunda bir değişiklik yok.

Ancak, eğitime devam etmeyen 18 yaşını bitirmiş erkek çocuklar ile 25 yaşını doldurmuş üniversite öğrencisi erkek çocuklar gelir testine girerek eğer kişi başına 295,50 TL’den fazla gelirleri olursa genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacak.

Eş ve Çocuklar Genel Sağlık Sigortası Primi Ödeyecek mi 2012 , Ailede Eş ve Çocuklar GSS Primi yatıracakmı , Eş ve Çocuklar GSS Primi Ödemeden Genel Sağlık Sigortasından Faydalanabilir mi, Yaşlılar Öğrenciler Çalışmayan Eşler  Ev Hanımları  Üniversite Öğrencileri Malulen Emekliler Genel Sağlık Sigortası Primi Yatıracak mı Ödeyecek mi Ne Kadar – Gibi soruların cevabını okudunuz..

Dr. Resul Kurt – 19 Ocak 2012

9 yorum

  1. Oğlum bu yıl liseyi bitirdi ve 18 yaşını doldurdu. Öss sınavlarına girdi ancak kazanamayıp da tekrar hazırlandığını varsayarsak,herhangi bir okul kazanıp da tekrar öğrenci olana kadar,önümüzdeki dönemde SGK ya prim ödemesi gerekecek mi? Bu arada anne ve babası olarak devlet memuruyuz ve halen Emekli Sandığı primlerimiz kesilmektedir.

  2. 1986 doğumlu,şu an çalışmıyorum.2012 ocak işten ayrıldım.Babam S.S.K emeklisi.Aynı zamanda Kıbrıs gazisi olduğu sebep ile, Kızı olarak,sağlık hizmetinden yararlanabilirmiyim?
    Ayrıca,işe giremez isem;sağlık hizmeti nasıl alabilirim.

  3. Merhaba
    Benim annem ve babamin ssk kaydi yok, onlar ablam uzerinden bu hizmeti aliyor. Ben 20 yasinda universite ogrencisiyim ve gss testi icin cagrildim, ne yapmam gerekiyor ? Annem ve babam uzerinden bu hizmeti alamiyorum ancak universite ogrencisiyim.

  4. 8431 gün prim ödemişligim var şu anda çalışmıyorum 05.03.2012 tarhinde emekli olacagım çalışan oglumdan yararlanıyorum .birde 20 yaşında oglum var üniversite ögrencisi ne yapmalıyız bizi aydınlatırmısınız teşekkürler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.