Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Erzurum Ve Sivas Kongresinin Toplanma Amacı Nedir?

Bu yazımızda Erzurum ve Sivas kongresinin toplanma amacı nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardında yaşana gelişmeler, Anadolu üzerinde yeniden bir işgal girişiminin başlamasına neden olmuştur. Düşman devletleri, Anadolu üzerinde küçük devletlerin, devlet toprakları elde etmesi için bir bölme hareketi başlatmışlardır.

Savaş yıllarından sonra Anadolu coğrafyası üzerindeki işgal hareketleri Kuvayı Milliye güçleri tarafından engellenmeye çalışılmıştır. Çoğu yerde de muvaffakiyet elde edilmiştir. Kuvayı Milliye, savaştan geride kalan eli silah tutan insanların yerel kuvvetler oluşturulmasıyla meydana gelmiştir.

Savaş sonrası yıllarda 1919 – 1922 yılları arasında bu işgal girişimlerine karşı Milli Mücadele yılları yaşanmıştır. Milli Mücadele’de bir merhale de Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla yaşanmıştır. 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a hareket eden Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmıştır.

Samsun’dan Havza’ya, Havza’dan da Amasya’ya geçerek bir genelge yayınlanmasını sağlamıştır. Milli Mücadele yıllarında Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasıyla birlikte direniş hattının ikiye bölünmesi söz konusu olunca Erzurum ve Sivas Kongreleri yapılmıştır.

Erzurum Kongresi’nin toplanma amacı şu şekildedir:

*Kuvayı Milliye güçlerinin tek çatı altında toplanmasını sağlamaktır.

*Doğu Anadolu’da Ermenilerin devlet kurmasına engel olmaktır.

*Karadeniz Bölgesi’nde Rumların devlet kurmalarına engel olmaktır.

Sivas Kongresi’nin toplanma amacı şu şekildedir:

*Milli Mücadele’nin sevk ve idaresinin sağlanmasıdır.

*Vatanın bölünmez bütünlüğünü korumaktır.

*Milli birlik ve beraberliğin sağlanmasıyla bağımsızlığı korumaktır.

Kongrelerin ardından Ankara’da, Büyük Millet Meclisi kurularak Ankara Hükümeti teşekkül etmiştir. Böylece İstanbul Hükümeti ile birlikte mücadelede yeni bir düzen oluşmuştur.

Erzurum Ve Sivas Kongresinin Toplanma Amacı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. deniz dedi ki:

    Ben çok beğendim sivas ve erzurum kongresi neden toplanmıştır amacı ödevimi kısa olarak hemen yazdım, öğretmen bunu beğenecek herkese teşekkür ediyorum. :)

  2. Anonim dedi ki:

    Sivas kongresinin toplanması hangisi meydana gelmiştir

  3. Gaye dedi ki:

    Öğretmenimin verdiği ödev için Erzurum kongresinin toplanma amacını araştırırken birden kendimi sizin yazınızı okurken buldum. Yazınızı bulmam çok iyi oldu çünkü hem Erzurum kongresinin hem de Sivas kongresinin toplanma amacını bulmuş oldum.

Yorum Yaz