Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır uzmantv hakkında bilgi kısaca özet, Ertesi gün hapı nasıl kullanılır

Ertesi gün hapları hamilelikten korunmak amaçlı kullanılan hormon içerikli bir ilaçtır. Bu yazımızda ertesi gün hapıyla ilgili aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de eczanelerden rahatlıkla edinilebilen bu ürünün bir çok çeşidi vardır. Bazı ertesi gün hapları tek seferde alınırken, bazı haplar da 12 saat arayla iki seferde alınabilir. Sadece progesteron içeren türleri de vardır, hem progesteron hem östrojen içeren türleri de. Hapın nasıl kullanılacağıyla ilgili kafanız karıştığında ilacın prospektüsüne bakmanız yeterli olacaktır. Prospektüste kullanma talimatları ayrıntıları ve riskleriyle birlikte bulunmaktadır.

Ertesi gün hapı adından da anlaşılabileceği gibi cinsel birlikten sonra kısa bir süre içinde kullanılmalıdır. Fayda görülebilmesi için en geç 3 gün içinde alınmalıdır. Ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olacaktır; yani ilişkiden hemen sonra alınması en etkili olanıdır. Ancak ne kadar erken alınırsa alınsın gebeliği yüzde yüz engelleyemez, koruma oranı yüzde 90 civarındadır.

Adet gecikmesi gibi yan etkileri görülse de böyle bir durum her zaman akla gebelik ihtimalini getirmelidir. Gecikme ilacın yan etkisine bağlanmamalı ve istenmeyen gebelik durumuna karşı tedbirli olunmalıdır. Tabi ki her adet gecikmesi gebelik olduğu anlamına gelmez, burada anlatılmak istenen çiftin tedbiri elden bırakmamasıdır. Ayrıca ertesi gün haplarının bulantı,kusma ve kanamada düzensizlik gibi yan etkileri de vardır. Haplar içildikten sonra ilk 2 saat içinde kusma olursa ilacın hiçbir etkisi görülmez hepsi dışarı atılır. Kişiler bunu bilmeli ve ona göre önlemini almalıdır. Böyle bir durumda kişinin tekrar hap alması gerekir. 2 saatten daha uzun süre sonra kusma olması ilacın etkisi için bir şeyi değiştirmez, koruma özelliği hala geçerlidir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz