Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Ergenekon Destanı Kısaca ve Sorulara Cevaplar

Ergenekon Destanı Kısaca ve Sorulara Cevaplar

Yukarıda bir bölümü verilen Ergenekon Destanı hangi Türk Devleti ile ilgili olabilir? 

Göktürklerin kuruluş aşamasını destanlaştıran bu destan Göktürk Dönemi destanlarındandır.

Destanda söz edilen demircinin önerisi ne olabilir?

Demiri eritmek için çok büyük bir ateş yakmak gerektiği önerisi demirciden gelmiştir.

Türkler, bulundukları yerden nasıl çıkmış olabilirler?

Bulundukları bölgeye sığamadıklarından dolayı çıkmak için çevrelerindeki dağları büyük ateşler sayesinde yakarak yol yapmışlardır ve çıkmışlardır.

Ergenekon adlı yeri resimlemek isteseniz nasıl resmederdiniz? Defterinize çiziniz.

Vadiler, ovalar ve yeşilliklerden faydalanarak çukur bir bölge çizilebilir.

Ergenekon Destanı:

Türklerin bulundukları her yerdeki insanlar onlara baş eğmekteydi. Başka kavimler Türklerin bu konumunu kıskanıp bu durumu sonlandırmak için kendi aralarında birlikler kurarak öç almak amacıyla Türkler’e saldırmışlardı. Türkler tüm çadır ve sürülerini yanlarına alarak çevrelerine hendek kazıp burada beklediler. Düşman buraya vardığı zaman savaş başladı ve Köktürkler üstün bir zafer kazandı. Yenildikten sonra birlikteki başka kavimlerin Han ve Beyleri toplanıp Köktürklere hile yapmadıkça onları yenemeyecekleri düşüncesinde uzlaştılar. Sonra planlarını uyguladılar. Savaştan korkup kaçmış gibi yapıp yüklerini bırakarak savaş alanından uzaklaştılar. Türkler de oyuna gelerek kaçtıklarını sanıp peşlerine düştü. Sonrasında düşman geri dönerek Türkleri haksız bir mağlubiyete sürükledi. Tüm Türkleri öldürüp çadırlarını aldılar ve küçük olanları kendilerine kul yaptılar.

İl Han Türklerin başında bulunmaktaydı. İl Han’ın bir sürü çocuğu vardı. “Kayı” adındaki oğlu dışında tüm çocukları bu savaşta öldürülmüştü. O sene evlenmiş olan Kayı ile İl Han’ın yeğeni olan “Dokuz Oğuz”, düşmanın elinde esir olarak kalmışlardı. Bir gece, henüz on gün geçmemişken ikisi de kadınlarını yanlarına alarak atları ile kaçıp kurtuldular. Türk yurduna geldiklerinde düşmanlardan kaçıp buraya gelmiş bir sürü deve, at, öküz ve koyunlarla dolu olduğunu gördüler. Bu sürüleri alarak dağlara göçtüler. Çünkü dört bir yanlarındaki tüm iller onlara düşmandı.

Ergenekon isimli bir mekana gelip buraya yerleştiler. Burada ürediler ve bir sürü çocukları oldu. Kayı Han’ın daha çok, Dokuz Oğuz’un daha az çocuğu olmuştu. Evlatları da burada yaşamaya devam edip çoğalmayı sürdürdüler.

Dört yüz yıl böylece geçti ve artık Ergenekon’a sığmamaya başladılar. Kurultayı topladılar ve çözüm aradılar. Atalarından duyduklarına göre Ergenekon’un dışında geniş ve güzel mekanlar vardı. Eskiden yurtları oradaydı. Dağların arasındaki yolları bulup buradan geri göçerek tüm düşmanlarıyla savaşıp eski vatanlarına yerleşmeyi kararlaştırdılar.

Aradılar fakat dağlar arasında bir yol bulamadılar. Bir demirci belirdi ve şöyle dedi: “Bu dağda demir madeni var…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cemaltürk dedi ki:

    Savl Kardeş Allah Razı Olsun Kardeşimin Ödevinin Aynı Cevabı :D savl

Yorum Yaz