Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Epistemoloji Nedir

Epistemoloji pdf hakkında bilgi kısaca, Epistemoloji nedir?

Bilgi felsefesi, epistemolojinin kelime anlamı olarak kullanılabilir.

Bilginin kendisinin konu alındığı felsefeye bilgi felsefesi, yani epistemoloji denir. Bilginin kendisinin konu alınması demek bilginin oluşumu, yapısı, kaynakları, sınırları ve değeri ile alakalı sorulara yanıt aranması demektir. Zihnimizde akıl ve sezgi gibi unsurların bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa nasıl bir fenomene sahip oldukları ve ilerisindeki varlığın bilinmesinin sağlanmaya çalışılması ile alakalı problemler bilgi felsefesinin problemleridir.

Bilimler bilgi elde etmek amacı taşırlar. Ancak bu bilginin ne olduğunu, nasıl elde edildiğini ve değerinin ne olduğunu araştırmazlar. İşin bu kısmı felsefeye kalır. Epistemoloji de felsefenin bu kolunun adıdır.

Süje (özne), obje (nesne), bilgi, doğruluk, gerçeklik ve temellendirme epistemoloji içerisinde sıkça kullanılan kavramlardır. Düşünen varlığa özne denir. Nesne ise öznenin bilmeye çalıştığı şeydir. Bilgi eğer bilgisi edinilme çalışılan nesnenin bilgisiyle tutarlı ve uygunsa bu doğrudur. Doğruluk böyle anlaşılır. Somut bir biçimde varlık gösterenlerin bütününe ise gerçeklik denir. Doğrulanmasını sağlayacak bir gerçekliğe dayandırılan önermelerin tabi tutulduğu işlem ise temellendirmedir.

Epistemoloji Nedir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz