Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Enzimlerin Çalışmasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda enzimlerin çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Enzim, canlılarda bulunan, protein sentezine katılan ve organik bir maddedir. Organizmada tepkimelerin gerçekleşmesi ve hızlanmasında etkilidir. Canlılık faaliyetlerinin de devam etmesini sağlar.

Enzimlerin çalışmasını etkileyen faktörler şu şekildedir:

Sıcaklık:

Enzimler, protein yapılıdır. Protein yapıları nedeniyle sıcaklıktan etkilenirler. Enzimlerin çalıştıkları optimum yani ideal sıcaklık bellidir. Bu sıcaklık 30 – 40 0C’dir. Enzimler yüksek sıcaklıklarda bozulur. Enzimler düşük sıcaklıklarda çalışmalarını durdurur. İdeal sıcaklığa ulaşınca çalışmaya devam eder.

pH derecesi:

Enzimlerin çalışma ortamı değişkenlik gösterebilir. Bazı enzimler bazik ortamda aktif hale gelirken, bazı enzimler asidik ortamda aktif hale gelir. İdeal pH derecesi 7’dir.

Enzim yoğunluğu:

Sıcaklık ve pH derecesi ideal düzeydeyse enzim yoğunluğu doğru orantılı olarak tepkime hızını arttırır. Bu substrata bağlıdır.

Substrat yoğunluğu:

Enzim miktarı sabit olursa, substrat yoğunluğu tepkimeyi hızlandırıcı yönde doğru orantılıdır. Doygunluk derecesine kadar tepkime devam eder ve daha sonra sabit kalır.

Substrat yüzeyi:

Substrat yüzeyinin genişlemesi enzimleri daha aktif kılarak, tepkimenin hızlanmasına neden olur. Mekanik sindirimdeki mantıkla tepkimeler hızlanır.

Su:

Her canlılık faaliyetinde olduğu gibi enzimlerin çalışmasında da su miktarı önemlidir. Su %15 civarının üstünde ise enzimler çalışır ve tepkimeler devam eder.

Kimyasal maddeler:

Enzimlerin çalışmasını tetikleyen maddelere aktivatör denir. Enzimler katalizör görevi görür. İyonlar enzimlerin çalışmasını sağlar. Magnezyum ve Kalsiyum bu iyonlardandır.

Enzimlerin Çalışmasını Etkileyen Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz