Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Engellilere Karşı Davranışlarımız Nasıl Olmalıdır

Her insan bazı haklara sahiptir ve bazı haklara sahip olan vatandaşlarımızdan kimisi de engellidir. Her insanın birer engelli adayı olduğu bilincinde olmak ve bu bilince göre engellilere karşı bir davranış biçimi sergilemek gerekmektedir. Engellilere Karşı Davranışlarımız Nasıl Olmalıdır adlı yazımızda, engellileri anlamaya yönelik birçok açıdan bakılmış ve onlara nasıl davranmak gerektiği konusunda bazı tavsiyeler verilmiştir.

İlk önce engelli bir vatandaş ile engelli olmayan vatandaş arasında bir ayrım yapılmaması gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımızın da içerisinde bulunduğumuz toplumun birer önemli bireyleri olduğunu unutmamalı ve ona göre davranış sergilemeliyiz. Engellilerin de diğer insanlar kadar saygı görmeye hakkı bulunmakta olup her insanın engelli vatandaşlara saygı göstermesi gerekmektedir.

Bir insan engelli diye her zaman yardıma muhtaç olmak zorunda değildir. Elbette ki engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmak gereklidir. Fakat bu yardımlar, engelli vatandaşların hisleri ya da davranışları dikkate alınarak gerçekleştirilmelidir. Yani engelli vatandaş yardım istemiyorsa ona yardım etmeye çalışarak kendini kötü hissetmesine sebep olmamamız gerekmektedir. Bir engelli vatandaşa karşı olması gereken en önemli tutum ise onlar ile nasıl konuşulması gerektiğinin bilincinde olmaktır. Onları üzecek ya da kıracak herhangi bir söz söylenmemeye dikkat edilmelidir. Bu yüzden onlar ile konuşurken seçilen kelimelerin özenle seçilmiş olmasına dikkat etmeliyiz.

Her insana karşı olmaması gerektiği gibi engelli insanlara karşıda ön yargılı olmamak gereklidir. Daha çok onları anlamalı ve onlara saygı duymalıyız.

Engellilere Karşı Davranışlarımız Nasıl Olmalıdır Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmına Yazarak Bize Bildirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz