Enerji Kaça Ayrılır

Enerji kaç çeşittir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Enerji kaça ayrılır;

1- Potansiyel enerji: Depolanan ve hazır olan enerjiye denir. Potansiyel enerjiye örnek olarak; saat zembereği ve pili verebiliriz.

2- Kinetik Enerji: Hareket enerjisi olarak bilinmektedir. Kinetik enerjiye örnek olarak rüzgar, akarsu, giden arabanın enerjisi gibi örnekler verilebilmektedir.

– Hidrolik (su) enerjisi: Barajlarda toplanan su su pervanesi ile çevrilir ve böylece su, elektrik enerjisine dönüştürülür.

– Kimyasal enerji:  Bir madde moleküllerinin başka bir maddenin molekülleriyle girdiği reaksiyon sonucunda ortaya çıkan enerji çeşididir. Kimyasal enerjiye, yana odun, kömür, petrol, fosil yakıtlar gibi örnekler verebiliriz.

– Nükleer (çekirdek) enerji: Atom çekirdeklerinin bölünme ve parçalanması gibi olayların sonucunda meydana gelen enerjiye nükleer enerji adı verilir.

– Termonükleer (Termal) enerji: Atom çekirdeklerinin birleşmesiyle meydana gelen çekirdek enerjisine Termonükleer enerjisi denir.

– Elektrik enerjisi: Serbest elektronların hareketiyle oluşan enerji çeşididir.

Enerji Kaça Ayrılır Enerji Kaç Çeşittir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.