Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2018

Enerji Kaça Ayrılır

Enerji kaç çeşittir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Enerji kaça ayrılır;

1- Potansiyel enerji: Depolanan ve hazır olan enerjiye denir. Potansiyel enerjiye örnek olarak; saat zembereği ve pili verebiliriz.

2- Kinetik Enerji: Hareket enerjisi olarak bilinmektedir. Kinetik enerjiye örnek olarak rüzgar, akarsu, giden arabanın enerjisi gibi örnekler verilebilmektedir.

– Hidrolik (su) enerjisi: Barajlarda toplanan su su pervanesi ile çevrilir ve böylece su, elektrik enerjisine dönüştürülür.

– Kimyasal enerji:  Bir madde moleküllerinin başka bir maddenin molekülleriyle girdiği reaksiyon sonucunda ortaya çıkan enerji çeşididir. Kimyasal enerjiye, yana odun, kömür, petrol, fosil yakıtlar gibi örnekler verebiliriz.

– Nükleer (çekirdek) enerji: Atom çekirdeklerinin bölünme ve parçalanması gibi olayların sonucunda meydana gelen enerjiye nükleer enerji adı verilir.

– Termonükleer (Termal) enerji: Atom çekirdeklerinin birleşmesiyle meydana gelen çekirdek enerjisine Termonükleer enerjisi denir.

– Elektrik enerjisi: Serbest elektronların hareketiyle oluşan enerji çeşididir.

Enerji Kaça Ayrılır Enerji Kaç Çeşittir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. deniz dedi ki:

    yani enerji aslında ikiye ayrılıyor ama onların arasında ayrılanlar da var diye anladım sizce de doğru anlamamış mıyım yorumlarınızı bekliyorum lütfen yazın

  2. Damla dedi ki:

    Benim de çok acil idi teşekkür??

  3. Beril dedi ki:

    çok iyi ya enerji türleri kaça ayrılı ödevim vardı yaptım.

Yorum Yaz