Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Endokrin Sistem Nedir Kısaca Hastalıkları Nelerdir?

c12

Bu yazımızda endokrin sistem nedir kısaca hastalıkları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Endokrin sistem vücudun iç dengesini oluşturan salgı mekanizmalarının kontrolünü sağlayan sistemdir. Hormonların çalışmasını düzenler. Birçok organa bağlı olarak vücut hormon sentezler ve salgılar. Endokrin iç salgı demektir. Hormonal sistem olarak bilinir.

Hipotalamus, hipofiz, epifiz, tiroit, böbreküstü bezi, testis, pankreas gibi organlardan salgılanır. Hormonlar büyüme ve gelişme, vücudun iç dengesi, üreme ve enerji düzenlemesini sağlar. Ayrıca hormonlar dış uyarı karşı harekete geçerek vücudun ve beynin psikolojik durumlarını düzenler.

Hayati faaliyetlerin düzenlenmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli olan endokrin sistem bazen aksaklıklar doğurabilir. Bu sağlık sorunlarının neden olduğu durumlarda bir takım hastalıklar çıkabilir. Bilinen ve en yaygın olan hastalık, diyabettir. Bununla beraber şeker hastalığı da aynı derecededir.

Guatr, addison, akromegali, hipertiroit, süt bozukluğu, devlik ve cücelik, menopoz, andropoz gibi hastalıklar hormonal hastalıklardır. Vücudun iç dengesini ve enerji üretimini düzenleyen endokrin sistem birçok bez tarafından kontrol edilmektedir. Bu nedenle üremeden, yutkunmaya kadar birçok alanda etkilidir. Her sistem gibi bütün vücut sistemleriyle organize olarak çalışmaktadır.

Endokrin sistem özellikle ergenlik çağında hareketlenmektedir. Bundan öncesinde çocukluk ve bebeklik dönemlerinde gelişmekte olan endokrin sistem yetişkinlik döneminde kendini göstermekte ve her erişkinde sağlıklı vücut sistemini oluşturduktan sonra yaşlılık döneminde etkisini yavaştan kaybetmektedir. Endokrin sistem insan hayatının doğumdan ölüme kadar şekillenmesinde en önemli sistemlerden biridir.

Endokrin Sistem Nedir Kısaca Hastalıkları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. baran dedi ki:

    Benim sorunum serleşme ve kizirlik

  2. Kamile fortac dedi ki:

    Ses kısılması bu sistemle ilgili olabilirmi

Yorum Yaz