Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Endemik Bitki Nedir Örnek Veriniz.

Bu yazımızda endemik bitki nedir örnek veriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde bazı bölgeler coğrafik olarak kendine has özellikler barındırmaktadır. Bu özellikler iklim geçişleri, yeryüzü şekillerinin oluşumu ile doğrudan etkilidir. Canlı hayatında genetik ve çevresel kalıtım canlıya kalıcı özellikler kazandırır.

 

Çevresel kalıtımda, canlı bulunduğu ekosistemin ekolojik özelliklerine göre ikliminden, yeryüzü şekillerinden, toprak özelliklerinden etkilenerek yeni genetik özellikler kazanır ve bu özellikleri nesilden nesle aktarır.

Endemik bitki, bir ekosistemde bulunan canlının bulunduğu ekolojik şartlara göre özelleşerek sadece yaşadığı o bölgede yerel olarak bulunması ve başka bir yerde yaşama ihtimalinin olmaması şeklinde varlığını koruyan bitkilerdir.

Türkiye’de birçok endemik bitki türü bulunmaktadır. Türkiye’nin yaban hayatı bu bakımdan coğrafik özellikler nispetinde çok çeşitli farklılıklar barındırmaktadır.

Endemik bitki örnekleri şu şekildedir:

*Kazdağı göknarı

*Kasnak meşesi

*Datça hurması

*Sığla ağacı

*Istranca Meşesi

*İstanbul kardeleni

*Toros kızılağacı

*Rize huşu

*Artvin kuduz otu

*Artvin karanfili

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ebru dedi ki:

    arkadaşlar endemik bitki örnekleri nelerdir yazılıda çıktı 100 aldım bu sayfanın sayesinde.

  2. Ayşegül dedi ki:

    Endemik bitki nedir biliyordum ama bir türlü örnek bulamamıştım paylaşılan örnekleri çok işime yaradı beni büyük bir ödev yükünden kurtardınız sağ olun.

Yorum Yaz