Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

En Tehlikeli Ölümcül Gripler Çeşitleri

Ölümcül olan grip türleri, en tehlikeli gripler nelerdir

Her mevsimde görülmekle birlikte kış aylarında daha çok yaşanan grip, yakaladığı hastayı canından bezdiriyor. Hastalığın şiddeti ve belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte grip vak’aları kendi arasında da değişiklik içerebiliyor. Hatta bunların bazıları ölümle sonuçlanabilen çok tehlikeli grip türleri olabiliyor. İşte bu güne kadar gelmiş geçmiş en tehlikeli grip türleri:

faranjit

1. İspanyol Gribi

1918 – 1920 seneleri arasında dünyaya yayılan bu gribin yaklaşık 50 milyon kişinin hayatına mal olduğu tahmin edilmekte.Bu gribin akıllarda kalan en önemli yanı;  zayıf, yaşlı ve çocuklardan ziyade, sağlıklı ve genç yaştaki insanları etkisi altına almış olmasıdır. Hastalığa İspanyol gribi adının verilmesinin nedeni ise Birinci Dünya Savaşı’na katılmayan ve basınında sansür olmayan İspanya’nın hastalığı ilk kez dünyaya duyuran ülke olmasıdır.
2. Asya Gribi

Asya gribi 1957-58 yıllarında Çin’de başlamış ve hastalık kısa sürede Amerika’ya da yayılmıştır.
Hastalık insan gribine yakalanan ördeklerden kaynaklanmıştı. Gribe karşı bir iğne bulunana kadar 2 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti. Hastalık en çok okul çağındaki çocukları etkilemiş, hayatını kaybeden en fazla kişiler ise yaşlılar olmuştu.

3. Hong Kong Gribi

1968’de Hong Kong’da başlayan bu grip türü  kısa sürede Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’yı da etkisi altına aldı.
Salgında yaklaşık bir milyon kişi hayatını kaybetti.
4. Domuz Gribi
Yeni ortaya çıkan bir virüs sanılsa da domuz gribinin varlığı çok eskilere dayanıyor. Hastalık ilk kez 1976 ‘da New Jersey Ford Dix’deki bir askerin hastalanarak hayatını kaybetmesi şeklinde ortaya çıktı.
Virüs Fort Dix’den dışarıya sıçramadı.

5. Kuş Gribi

1997’de Hong Kong’ta ortaya çıkan kuş gribi ve 2003 yılında dünyayı da etkisi altına almaya başladı. Asya, Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da hastalık görülmeye başlandı. Dünya Sağlık Örgütüne göre 2003 yılından bu yana virüsten etkilenen 421 kişiden,257’si hayatını kaybetti.

Tehlikeli Grip Türleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz