En Kısa Sürede Matematik Nasıl Öğrenilir

Kolay matematik öğrenme nasıl olur, en kısa Sürede Matematik Öğrenme

Öğrencilerin en çok sıkıntı yaşadığı ve zor anladığı derslerin başında Matematik gelir. Bu yazımızda Matematik dersini daha kolay öğrenmeniz için ipuçları sunacağım.

Matematik dersi öğrenimi sırasında somut örnekler vererek dersi anlatmanın öğrenmeyi hızlandırdığı biliniyordu. Ancak ABD’de yapılan bir araştırma ile bu tez çürütüldü. Bu araştırmada bir problemi çözen öğrencilerin çoğu farklı bir problemi çözerken o kullandığı yöntemi kullanmıyor. Sebebi ise öğrencilerin soyut formülleri öğrenmemesi olduğu ortaya çıktı.

Bu araştırma şöyle ilerledi; 80 öğrenciyi 4 gruba ayırarak 4 farklı teori uygulayan araştırmacılar, bir matematik sorusunun çözümünü 4 gruptan 3’üne farklı farklı 3 somut örnek vererek, dördüncü gruba da soyut anlatım tekniğiyle öğrettiler.Ardından öğrencileri denemek amacıyla çoktan seçmeli bir soru hazırladılar ve araştırmaya katılan 80 öğrencinin tamamına sordular.
Soyut yöntemle çözümü öğrenenlerin yüzde 80’i soruyu doğru yanıtlarken, diğer 3 gruptan sadece yüzde 43 ila yüzde 51 oranında doğru cevap geldi.

Bu demek oluyor ki önce konunun kendisi öğrenilmeli ardından da yapılan uygulama ve pratikler ile bilgiler kalıcılaştırılmalıdır.

En Kısa Yoldan ve Kolay Matematik Öğrenme İle İlgili Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.