Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

En Fazla Sömürgeye Sahip Ülke Hangisidir?

Aşağıda en fazla sömürgeye sahip ülke hangisidir kısaca olarak ele alacağız.

Sömürge, yer altı ve yer üstü kaynaklarının kendinden daha güçlü bir kurumun tahakkümü altına girmesiyle oluşur. Sanayi devriminin ardından sömürgeleşme kurumsallaşma yoluna girmiştir. Sömürge sisteminin  devletler arasında olması toplumların köleleştirilmesine neden olmuştur.

Sanayi devriminin sağladığı makineleşme gücü ve ham madde arayışının insanları sömürmeye itmesi sömürgenin devletler nezdinden kurumsallaşmasına neden olmuştur. Sanayi devriminden sonra en fazla sömürgeye sahip olan ülke İngiltere olmuştur. İngiltere neredeyse bütün dünyayı sömürmüştür ve sömürmeye de devam etmektedir. Hindistan, Pakistan coğrafyalarında sömürgeler kurması ülkenin daha da zenginleşmesine neden olurken sömürge kurduğu coğrafyaların fakirleşmesine neden olmuştur. İngiltere günümüzde sömürge faaliyetlerine devam etmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. basri dedi ki:

    Sömürgecilik dünyanın en büyük sorunu. Ülkelerin zenginliklerini sömüren onları fakir bırakan güçlü ülkelerden nefret ediyorum. Bu tarz sömürge ülkelerin başında da İngiltere gelir.

Yorum Yaz