Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2021

En Büyük Ve En Küçük Rakam Kaçtır?

Bu yazımızda en büyük ve en küçük rakam kaçtır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Matematik, sayıların dilidir. Günümüzde onluk sayı sistemine göre işlemler yapmaktayız. Birçok sistem onluk çalışmaktadır. Matematik dersinde de farklı sayı sistemleri öğretilse de onluk sayı sistemi kullanılmaktadır.

Sayı, sayma, ölçme, tartma işlemlerinin sonucunda ortaya çıkan anlamlı birimdir. Rakam ise, sayıları göstermek için kullanılan simgelerdir.

Bütün sayılar rakamlardan oluşur. Onluk sayı sisteminde on tane rakam bulunur. Bunlar; 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9’dur. Rakamlar, sayıları meydana getirir. Değişik sayı sistemlerinde farklı aralıklarda rakamlar bulunur.

En küçük rakam 0’dır. En büyük rakam 9’dur. 0 rakamı Harezmi’nin bilime kazandırdığı bir rakamdır. Bütün dünyada onluk sayı sisteminde bu on adet rakam kullanılır. Her sayı rakamlardan oluştuğuna göre, 15 iki rakamlı bir sayıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    teşekkürler çok işime yaradı elinize sağlık matematik ödevimi tamamladım.

  2. Funda dedi ki:

    Mrb okul siteniz inan ki mükemmel, deftere geçirdim, En Büyük Ve En Küçük Rakam Kaçtır? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

  3. zeynep dedi ki:

    en büyük ve en küçük rakam kaçtır problemlerde bir türlü doğru yapamıyordum ama öyle güzel anlatmışsınız ki artık bu sorunumu aştım ve öğrendim.

Yorum Yaz