Emzirme Ödeneği 2013

SGK emzirme ödeneği kimlere verilir, emzirme ödeneği 2013 ve koşulları

SGK Kimlere Emzirme Ödeneği Verecek

5510 sayılı kanuna tabi olarak analık sigortası kapsamında doğan her çocuk için belirli koşullarda emzirme ödeneği verilmesi kanunen zorunludur.

İlgili kanunda emzirme ödeneği verilmesinin şartları ve hangi durumlarda verileceği açık olarak belirtilmişse de Kanun dışı bir genelge ile emzirme yardımı yapılmaması gerekenlere de bu ödenek verilmeye başlanmıştır.

Sigortalının emzirme ödeneğinden faydalanabilmesi için doğum öncesindeki 120 gün içinde sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Emzirme ödeneği, aktif sigortalı durumundaki  kadına, karısı sigortalı olmayan sigortalı erkeğe ve aynı zamanda emeklilere de verilmektedir.

Sigortalı bir erkeğe sadece karısının sigortalı olmaması durumunda emzirme ödeneği verilir. 5510 sayılı Kanunda “sigortalı” ,“Kısa ve/veya uzun vadeli sigorta kolları bakımından adına prim ödenmesi gereken veya kendi adına prim ödemesi gereken kişi” olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle sigortalı bir erkeğin bu ödeneği alabilmesi için karısının hiçbir şekilde sigorta yardımı almamış olması gerekir.

Kısa Vadeli Sigortalar Daire Başkanlığı tarafından geçmiş günlerde yayınlanan Genelge ile Kanun hükmü yok sayılmış ve sigortalılık niteliği taşıyan kadınlara da emzirme yardımı yapılmaya başlanmıştır.

2013 Emzirme Ödeneği Hakkında Merak Ettiklerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.