Empati İle İlgili Deneme

Bu yazımızda empati ile ilgili deneme kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar yalnız başlarına yaşayamazlar. İnsanların hayatlarına devam edebilmesi için cemiyet halinde yaşaması gerekir. Toplumu bir arada tutan değer ve tutumlar bulunur. Ayrıca kültür unsurları bir toplumun dinamiklerini oluşturur.

 

Toplum birlik ve beraberlik içinde, barış ve huzur ortamında hayatına devam eder. Sevgi, saygı, hoşgörü, merhamet, adalet, hürriyet, vicdan, insaf duygu ve düşünceleri toplumu bir arada tutar. İnsanların birbiri anlaması, saygı göstermesi ve özgürlüklerin oluşması için birçok duygu, düşünce ve davranış şekli vardır.

Empati, bir duygu durum değişikliği olarak karşı tarafla yer değiştirme olayıdır. Bir duygu, düşünce ve davranış karşısında maruz kalınan tarafta olmak yerine tasarruf tarafında yer almak insanların birbirlerini anlamasında bir yöntemdir.

Bizim toplumumuzda diğerkâmlık demek olan empati, başkasının yerine kendini koyma eylemi, davranış olgunluğu olarak lügatlerimizde yer almaktadır. Duygu ve düşüncelerimizin olgunlaşması, sevgi ve saygının toplumda yerleşik hale gelmesi buna bağlıdır.

Empati bir ilişki şeklidir. Empati kurmak, insanların sosyal hayatına vakıf olmak, insanların duygu ve düşüncelerini bir an olsun kendi ruh dünyamızdan çıkarak anlamlandırmak birlik ve beraberliği pekiştirir. Bunun için empati kurulabilen toplumlarda barış ve huzur ortamı daha kolay oluşur.

Anlamak ve anlamlandırmak, sevgi ve saygı duymak, hoşgörü ve merhametle yaklaşmak, sorunların çözüme kavuşmasında rol oynamak empati kurmakla mümkün olmaktadır. Sosyolojik ve psikolojik olarak empati, insanların cemiyet hayatında olmazsa olmazdır.

Empati İle İlgili Deneme Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.