Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Emniyet Kemerinin Önemi

Emniyet kemerinin önemi kısaca, emniyet kemerinin hayatımızdaki önemini anlatan yazı açıklama

Emniyet Kemeri ve Önemi

Ülkemiz trafik kazaları denildiğinde dünyada ölümlerin en fazla yaşandığı ülkelerin sıralamasında en üstlerde yer almaktadır. Gerek kural tanımaz bir toplum oluşumuz, gerekse eğitimsizlik bu kazaların artmasına ve artan kazalarda can kayıplarına sebep olmaktadır.

emniyet-kemeriÜlkemizde yaşanan ölümlü trafik kazalarının önemli bir bölümü sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takmamalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle yakın mesafeler arasında yapılan yolculuklarda sürücüler emniyet kemerini gerekli görmemekte ve bu nedenle etkin duruma getirmemektedirler. Ancak araştırmalar gösteriyor ki yapılan kazaların pek çoğu sürücülerin evlerine 30-35 km mesafede ve 50-60 km hızla giderken gerçekleştiğini göstermektedir.

50 km hızla giden bir araç kaza yaptığında bu kazanın şiddeti 4. kattan düşmekle eş değerdir. Eğer ki aracın içindekiler emniyet kemeri takmamışsa kazanın hızı ile camdan fırlayarak herhangi bir açık alana savrulmaktadırlar. Emniyet kemeri takıldığında ise trafik kazalarındaki ölüm oranı en aza inmektedir.

Doğru şekilde kullanılmış bir emniyet kemeri insan vücudunu, çarpmanın şiddetiyle insanda meydana gelen sarsıntının  azalmasını sağlayarak şiddeti vücuttaki en güçlü noktalara yöneltmektedir. Emniyet kemeri aynı zamanda araçtan fırlamaya engel olarak hassas bölgelerin yer aldığı kafa ve omuriliğin herhangi bir yere çarparak zarar görmesini  önlemektedir.

Araç kullanırken emniyet kemerinin hayat kurtardığını unutmamak gerekir.

Emniyet Kemerinin Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ilknur dedi ki:

    emniyet kemerinin önemli kuralları

Yorum Yaz