Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Nisan 2021

Emek ve Rızık Kavramları ile İlgili Hikaye

Bu yazımızda emek ve rızık kavramları ile ilgili hikaye kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ahmet, bütün gün yazıhaneden çıkmayarak saatlerce haftalık gazetesini çıkarmak için çalışıyordu. bunun için sürekli dışarı çıkıp köşe başlarında duran haraç kesen adamları izliyor ve kahvehanede vakit geçirerek insanları dinliyordu. Sosyal hayatın içinde olarak adeta bu mekan ve işlerden ilham alarak yazıyor ve toplumsal gidişatın durumunu ortaya koyarken bunları hatırlıyordu.

Boğazda oturuyor ve boğaz harbi olarak nitelendirdiği bir gazetede çalışıyordu. Ona göre verdiği emeklerin karşılığını alıyor ve rızkını bu şekilde temin ediyordu. Emek vermek ve o emeğin karşılığını alarak rızkını temin etmek onun hoşuna gidiyordu. Haraç kesenlere aldırmaması bu hakikati değiştirmiyordu. Yine de içi rahat bir şekilde emeğinin karşılığını aldığını düşünüyordu.

Ahmet ne yazıyordu? Haraç kesenlerin hikayesi, kahvehanedeki boş beleş kağıt oyunlarının bitmez tükenmez bilmeyen gevşek muhabbetleri, sigara kokusu, is kokusu, kendinden geçmiş ve ha parçalandı ha parçalanacak otobüsler, kaldırıma çıkmış arabalar, yere tüküren ihtiyarlar…

Hiçbiri bir yazılması için emek harcanan şeyler olarak görülmeyebilir. Fakat bunların gündeme gelmesi, sürekli olarak gündemde kalması ve insanların dikkatini çekmesi onun tek amacıydı. Bu amaca ulaşırsa gerçekten emeklerini karşılığını alacaktı. Bunun için rızık peşinde koşuyor, gazeteye yazdığı yazılardan evlatlarının eğitim, sağlık ve ulaşım masraflarını karşılıyordu.. Belki karısından ayrılmasaydı, daha az emek harcayarak daha küçük paralara talim edip biraz dinlenebilirdi. Ama her şey istediğini gibi olmuyordu. Hayat emek verme ve rızık temin etme derdinde geçip gidiyordu.

Emek ve Rızık Kavramları ile İlgili Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

   Evet çok iyi

 1. simge srt dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 2. dilay dedi ki:

  tanısalım istersen

 3. Yıldız dedi ki:

  Çook teşekkür ederim

 4. Ali dedi ki:

  Çok güzel olmuş???

 5. sema dedi ki:

  yaaaa bu ne canlar resmen duygulandım yaaag bıraz daha iyi olsaydı bu nasıl hıkaye küçük emrahın fillim seneryosu gibiii

 6. Dilara dedi ki:

  Mükemmellll????

 7. Dilara dedi ki:

  Güzelll???

 8. Sena dedi ki:

  Çok teşekkür ederim ???

 9. Ecem dedi ki:

  Allah belanızı versin ???

 10. TUBA dedi ki:

  Çok Kötü????

 11. Anonim dedi ki:

  Gayet güzel

 12. FATMANUR dedi ki:

  Çok teşekürler?????

 13. burak özcan dedi ki:

  gayet güzel bir hikaye

 14. burak özcan dedi ki:

  güzel olmus

  1. Anonim dedi ki:

   selam kimsin

 15. burak özcan dedi ki:

  güzel ama internetten alındığı belli olur yani öğretmen bilebilir

  1. Ahmet dedi ki:

   Güzel olmuş

 16. özgür dedi ki:

  Emek ve rızık kavramları; Bir işin yapılması için harcanan beden ve kafa gücüne, çalışmaya emek denir. İnsanların yaşamını sürdürmesi için ihtiyacı olan, yenilebilen ve içilebilen Allah’ın herkese nasip ettiği maddi ve manevi her şeye denir.

Yorum Yaz