Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ocak 2021

Elisha Kane Kimdir

Elisha Kent Kane, (d. 3 Şubat 1820, Philadelphia, ABD – ö. 16 Şubat 1857, Havana, Küba), Kuzey Kutup Bölgesi’nin araştırılmasına öncülük etmiş ABD’li hekim ve kaşiftir.

Tıp eğitimi gördükten sonra 1843’ten baş­layarak orduda cerrahlık yaptı. 1850’de, beş yıl önce  çıktığı bir araştırma gezisinde kaybolan İngiliz kâşif John Franklin’i bul­mak amacıyla Grönland’m kuzeybatı bölge­lerine gönderilen heyete önderlik etti. Daha sonra, hem gene Franklin’i aramak, hem de Kuzey Kutbu’nun çevresinde bir açık deniz bulunup bulunmadığını anlamak için yeni bir gezi planlamaya başladı. 31 Mayıs 1853’te “Advance” adlı gemiyle, New York kentinden Grönland’m kuzeyba­tısına doğru yelken açtı ve bugün Kane Havzası olarak bilinen denize ulaştı. Gemi­nin buzlar arasında sıkışıp kalmasına karşın, yönetimindeki keşif grubuyla birlikte coğ­rafya, meteoroloji, jeoloji ve öteki bilim dallarında pek çok araştırma yapmayı başardı.

Öte yandan Franklin’in mürettebatından hiç kimsenin izine rastlanmadığı gibi Kuzey Kutup Bölgesi’nde bir açık deniz de keşfedilemedi. Kane ile adamları çeşitli hastalıklar ve başka güçlükler yüzünden çok zor iki kış geçirdiler. Mayıs 1855’te “Advance”i terk ederek, karadan, Grönland’daki Upernavik’e kadar 83 gün süren bir yolculuğa başladılar. Sonunda bir kurtarma ekibi tarafından bulunarak Ekim 1855’te New York kentine götürüldüler. 1856’da Kane, Arctic Explorations; The Second Grinnell Expedition in Search of Sir John Franklin, in the Years 1853, ’54, ’55 (Sir John Franklin’i Bulmak Amacıyla 1853, ’54, ’55 Yıllannda Düzenlenen İkinci Grinnell Sefe­ri) adlı bir kitap yayımladı.

Elisha Kane Kimdir, Elisha Kane Hayatı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz