Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Elin Ağzı Torba Değil ki Büzesin Atasözünün Anlamı

Eski zamanlardan bu yana atalarımız birçok söz söylemiştir. Bu sözler de değerini koruyarak bugünlere gelmeyi başarmış ve birçok insan tarafından kullanılmıştır. İnsanlar genellikle bu sözleri ders almak ya da ders vermek mahiyetinde kullanmaktadır. En çok kullanılan atasözlerinden biri de ‘Elin ağzı torba değil ki büzesin’ atasözü olmaktadır.

Dedikodu çok kötü bir şey olsa bile bu durumun önüne çoğu zaman geçilememektedir. İnsanlar hayatları boyunca birçok kişi ya da konu hakkında dedikodu yapmıştır. Kimi zaman insanlar dedikodu yaparken bu durumu engellemek mümkün olmamaktadır. Dedikodu yapıla yapıla bir konu hakkındaki esas gerçeklikten uzaklaşılır. Çünkü herkes kendisinden bir düşünce katarak bir konuyu başka bir insana anlatır ve dedikodu yapmaya devam edilir.

Dedikodu yapmak isteyen kimseleri susturmak pek mümkün olmamaktadır. Dedikodu çoğu zaman kulaktan dolma laflardan ortaya çıkmaktadır. İnsanlarda bu laflara kendi düşüncelerini katarak başka insanlara aktarır. Bu durum bu şekilde devam ettiğinden olayın gerçekliğinden uzaklaşılır. Dedikodu yapacak insanın ağzı bir poşet olsaydı büzebilir ve bu durumu engelleyebilirdik. Fakat bir poşet olmadığından dolayı ağzı büzmek ve dedikoduyu engellemek pek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden her insan başka insanlara dedikodu yapacak bir malzeme vermemeye dikkat etmelidir.

İnsanlar başkasının ağzına kendileri ile ilgili laf vermemelidir. Başka bir yerde konuşulmasını istemediğimiz konuları insanlara anlatmamamız gerekmektedir. Anlatmamız durumunda ise bizi kötü sonuçlar bekleyebilir.

Elin Ağzı Torba Değil ki Büzesin Atasözünün Anlamı Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz