Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Aralık 2021

Elif ŞAFAK Pinhan Romanı Hakkında

Elif Şafak’ın Pinhan adlı romanını okumayanlar için, içeriği ve kişi tahlili üzerine bilgiler vereceğim. Pinhan Elif Şafak’ın 1997 de yayınlanmış ilk romanı. Dolaşımdaki romanlardan ve yaşayan bir romancının eseridir. 1998 de ödül kazanmış bir roman. Dönemin romanları içinde nevi şahsına münhasır bir roman özelliği göstermektedir. Günümüz romancıları romanımızın hiçbir döneminde olmadığı kadar cesur ve atak. Orhan Pamuk, Yılmaz Karakoyunlu, Ayşe Kulin, Sevinç Çokum, Selim İleri, Attıla ilhan, Ahmet Altan, Reha Çamuroğlu romanımızın alışılagelmiş, beylik konularını , yapay sağ sol mücadelelerini , kuşatılmış , kurtarılmış bölge masallarını, yorgan, yastık, döşek hikayelerini anlatmazlar. Romancıların ana perspektifi bir tabloya nötür gözlemciler bulmak değil, sorgulamaktır. Tanzimat romanı bir şeyleri sorgulayacak derinlikten yoksundur. Servet-i Fünun romanı artistokrat aylakların fildişi kule maceralarıdır. Sorgulama Halide Edip ve döneminde başlar, onun diğerlerine oranla dişe dokunur sorgulama örnekleri varsa da , yeterli olduğu söylenemez. Muayyen hayat tabloları ve tiplerden başkasını bilmez. . Cumhuriyetin ilk elli yılı içinde yazılan romanlar belli iklimlerden dışarı çıkamazlar, hep aynı iklimde nefes alır dururlar. Sorgulamanın ana noktası olan tezadı bilerek bilmeyerek farketmezler, onların romancı gözlükleri başkalarının rengini ve çerçevesini ısmarladığı gözlüklerdir Kemal Tahır ve Peyamı Safa ile sorgulama cidddiyet kazanırsa da , Pevami Safa’mn aksiyon gerilim ve mukayeseleri sonbahar nehirlen gibi durgun ve heyecansızdır.

kitap

Pinhanda mahalle birbiri içinde mahalleliler, dergahtan oluşur. Romanda çizilen resim bir mahalle, yine birkaç mahalle ile kesişme noktalarına sahip , dergah ve dergahın gediklileri, babalar, şeyhler , kadınlar ev hanımları ve kocakarılar Bunların arkasında bir İstanbul peyzajı olduğu söylenemez Roman bir İstanbul fonu üzerinde görünmüyor.

Elinizden düşüremeyeceğiniz, zevkle okuyacağınız bir kitap istiyorsanız; gözleriniz Pinhan’ı arayacak şekilde yolunuzu bir kitapçıya çevirin. Başucu kitaplarınızdan biri olacağından hiç şüphem yok.

Osymtr.Com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    Tahliline yardimci olurmusunuz lutfen.

Yorum Yaz