Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Aralık 2021

Eleştiri Tenkit Örnekleri Kısa

Bu yazımızda eleştiri tenkit örnekleri kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bir inceleme sonucunda varılan kanaatin, bir eserde, insanda, varlıkta yanlış ve doğru olarak ortaya konmasına eleştiri denir. Eleştiri her konu hakkında yazılabilir. Tarafsız ve çok yönlüdür. Eleştiri bir türdür. Eleştirel metinler daha çok yapıcıdır.

 

Eleştiri örnekleri kısaca şu şekildedir:

Sanat, toplum için yapılırsa değer kazanır. İnsanlığa hizmet eden bir sanat, kıymet hükümlerini ahlaki ve toplumsal normlardan aldığı sürece değer görür. Sanatı geliştirmek, sunmak ve yaşatmak insanlara bağlıdır. Sanat, sanat için olursa sadece estetik bir kazanımla kısır döngüye girer. Bu da sanatın tekelleşmesine ve lokal bir alana hapsolmasına neden olur.

Bu sebeple sanat toplum için yapılmalıdır. Sanatı bir değer olarak görecek yine toplumdur. Onu benimseyip, kabullenerek sürdürecek ve toplum değerleri haline getirerek nesiller boyu devam etmesini sağlayacak toplumdur.

*

Bilim ve teknolojinin gelişmesi değerlidir. Bu değeri kimse tartışamaz. Bilim ve teknolojinin varlık sebebi insandır. İnsan merkezli gelişen teknoloji insanlığa faydası olandır. Fakat bilim ve teknolojiyi bir savaş yatırımı olarak kullanmaz ve insanları katletmek bilim ve teknolojinin çirkin yüzünü oluşturur. Bu durumda bilim ve teknoloji kötü niyetli insanların elinde bir silah gibi kullanılır.

İnsanların ölmesinden sonra hiçbir ilerlemenin ekonomik ve sosyal refah unsuru olarak değeri yoktur. Kıymet ancak insani değerli yaşatan ve yükselten ilerlemelerle açığa çıkar. Bir hazine olarak insan için yapılan her şey değerini kendiliğinden kazanır.

Eleştiri Tenkit Örnekleri Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Seher dedi ki:

    Elinize sağlık eleştiri örneği kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

  2. ekin dedi ki:

    Yazınızda verdiğiniz eleştiri örnekleri oldukça anlaşılır ve özgün örnekler. Derste bu örneklerinizi kullandım ve çok fayda sağladı.

Yorum Yaz