Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Eleştiri Tenkit Nedir Kısaca

Bu yazımızda eleştiri tenkit nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eleştiri kelimesi, eleştirmek fiilinden türemiştir. Eleştirinin diğer adı tenkittir. İnsanlar doğru bildiklerini, yanlış gördükleri karşısında değerlendirerek yine doğruya ulaşma kesinliği gösterirler. Doğruya ulaşma ihtiyacı, gerçeklikle beraber şekillenir.

Kadim tarihimizde birçok alim, bilim insanı tarafından doğruya ulaşma çabası yazılı veya yazısız olarak felsefi kökenleriyle günümüze kadar ulaşmıştır. Doğruya ulaşma, güzeli arama, adaleti tesis etme çabaları, insanların farklılıklar içindeki aynılığı bulmasıyla sağlanmıştır.

Bu bakımdan eleştiri veya tenkit doğruyu bulma çabasının araçlarından biri olmuştur. Bu aracın doğru kullanılması, doğruya ulaşmayı sağlamıştır.

Eleştiri, bir şeyi, bir konuyu, bir eseri, bir kişiyi bütün yönleriyle ele alarak doğrusu ve yanlışıyla değerlendirmektir. Eleştiri, bağımsız bir şekilde doğruya ulaşmak için yapılır. Yapıcı eleştiri denen şey budur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sonnur dedi ki:

    Eleştiri tenkit nedir hem sözlük anlamını hem de edebiyat alanındaki anlamlarını açıklamışsınız ve çok yönlü özgün mükemmel bir ödev yazısı olmuş.

Yorum Yaz