Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2018

Eleştiri Nedir Özellikleri Nelerdir Kısaca

Günümüzde sayısız edebi eser bulunmaktadır. Şiir, tiyatro, hikaye, roman, resim, heykel, film gibi eserlerin hepsi birer sanatsal eserlerdir. Bu eserlerin gerçek değerinin ortaya konması için belirli incelemeler yapılır ve bu incelemeler sonucunda oluşturulan eleştiri nedir özellikleri konusunda sizlere açıklama yapacağız.

Edebi eserler oluşturulduktan sonra eleştirmenler tarafından bu eserler incelenir ve inelemeleri sonucundaki tüm değerlendirmeleri anlatan bir yazı oluştururlar bu yazıya da eleştiri adı verilir.  Eğer bir yazar ya da sanatçı kendi eserini değerlendirmeye alıp eksikliklerini ortaya koyarsa bu eserlere de özeleştiri adı verilir.

ÖZELLİKLERİ:

  • Eleştirisi yapılan eserin kim tarafından, ne zaman ve nerede, hangi koşullarda kaleme alındığı göz önünde bulundurulur. Yerli ve yabancı olan ve kendisine benzeyen eserlerle karşılaştırılır.
  • Eser; konusu, dili, üslubu, tekniği, kahramanları ve betimlemeleri konusundan değerlendirilir.
  • Eleştiri sonucunda eserin sanat dünyasına neler kazandırdığı açıklanır.
  • Eleştirilen yazarın ya da sanatçının hem olumlu yönleri hem de eksik yönleri ortaya konur ve dah aiyi eserler ortaya koyabilmesi için yapması gerekenler söylenir.
  • Eser; eleştiride sade bir dille anlatılır.
  • Eleştiri yapan kişi eserin güçlü ve zayıf yönlerini tek tek ayrıntılı bir şekilde açıklar ve yeni eserler için sanatçılara yol gösterir.

Eleştiri Nedir Özet Şeklinde Sizlere Açıkladık. Yorumlarınızı Hemen Yorum Kısmından Bizlerle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz