Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Tanıtımı:

Bu mühendislik dallarının amacı ve alanı kuvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, telgraf-telefon haberleşmesinden, uyud optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletleri üretimine kadarn yayılan çok geniş bir alanda kullanılan her tür mikroeletronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.

Programın Amacı: Elektronik haberleşme mühendisliği programının amacı, telgraf, telefon haberleşmesinden uydu haberleşmesine, ev aletlerinden elektronik tıp cihazları üretimine kadar yayılan çok geniş bir alanda uygulanan her türlü sistemlerin tasarlanıp geliştirmesi konusunda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Elektronik haberleşme mühendisliği programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda fizik, cebir, geometri, dinamik, statik, devre analizi, alan teorisi, lojik devre temelleri gibi elektronik alan ile ilgili derslerden başka, haberleşme teorisi, sayısal haberleşme, aktif mikrodalga devreleri, analog haberleşme gibi alana özgü derslerde okutulur.

Gereken Nitelikler: Elektronik haberleşme mühendisliği programına girmek isteyenlerin üstün bir genel akademik yetenek düzeyine sahip, fiziğe, özellikle elektrik konularına ilgili, göz-el koordinasyonu yeteneği yüksek, yaratıcı kişiler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Elektronik haberleşme mühendisliğini programını bitirenler “Elektronik Haberleşme Mühendisi” ünvanı almaya hak kazanırlar. Elektronik haberleşme mühendisleri telgraf, telefon, teleks v.b. haberleşme sistemlerini tasarlar, kurar, çalıştırır ve geliştirirler.

Çalışma Alanları: Elektronik haberleşme mühendisleri PTT, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ne İş Yapar, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş İmkanları, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş Çalışma Alanları, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünün Geleceği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Tercih Edilir mi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Tanıtımı, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş Bulma Durumu

> Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Abraham dedi ki:

  Bitiremezsiniz bosuna okumayin bu bölümü..

 2. naz dedi ki:

  Ben çok beğendim çok güzel bir site

 3. berksan dedi ki:

  haberleşme mühendislerinin maaşı hakkında bilgi rica ederim…

 4. vatan 28 dedi ki:

  Bu bölümü bitirdikten sonra bilgisayar basında yapılabilecek iş nedir ve bu işler zor mudur?

Yorum Yaz