Elektrikle İlgili Bir Kaza Sırasında Yapılması Gerekenler

Elektrikle ilgili bir kaza sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi kısaca

1) Elektrik çarpan biri görüldüğünde kesinlikle kişiye direk temas edilmemelidir. Elektriği iletmeyen, tahta sopa, plastik eldiven, lastik çizme gibi yalıtkanlar ile kişi hareket ettirilerek elektrikle olan bağlantısı kesilmelidir.

2) Kişinin elektrikle olan bağlantısı kesildikten sonra hemen Acil Servis 112 aranmalı ve yardım istenmelidir.

3) Ardından yaralının şuurunun yerinde olup olmadığını kontrol etmek amacıyla nasılsın gibi basit sorular sorulmalıdır.

4) Yaralının şuuru kapalıysa solunum ve kalp foksiyonlarının yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kalbi atmıyorsa ve solunumu durmuşsa hemen kalp masajı ve suni solunum yapılmalıdır.

Kalp Masajı Nasıl Yapılır: Göğüs kafesinin kalbe doğru olan kısmı, yani göğüs kemiğinin hemen solunda yer alan bölüme kuvvet uygulanarak yapılır. Uygulanan kuvvet göğüs kafesini yaklaşık 5 cm aşağı indirecek şekilde olmalıdır. Göğüs kafesini bu şekilde 30 kez bastırdıktan sonra yaralının burnu kapatılır ve ağzına 2 kez nefes verilir. Ardından kalp masajına geri dönülmeli ve bu döngü dakikada 100 kalp masajı olacak şekilde bir hızla yapılmalıdır. Hastanın kalp atışları geri geldiyse masaj bırakılır, ancak kalp atışı gelmezse ilk yardım ekipleri olay yerine gelip yaralıya müdahale edene kadar kalp masajı ve suni solunuma devam edilmelidir.

elektrik-carpmasi

Elektrikle İlgili Bir Kaza Sırasında Yapılması Gerekenler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.