Elektrik Kazalarını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız

Elektrik kazalarını önlemek için hangi önlemleri almalıyız hakkında bilgi kısaca, elektrik kazalarını önlemek için neler yapmalıyız?

Kazalar gündelik hayatın bir parçasıdır. Yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek ciddi kazalar olduğu gibi sadece maddi hasarla sonuçlanan kazalar da vardır.

“Kaza geliyorum demez” lafı herkes tarafından duyulmuştur. Bu söz, ummadık bir anda kazaların meydana geldiğini ortaya koyar.

Pek çok kaza türü vardır ancak bu yazıda konumuz elektrik kazalarıdır. Dikkatsizlik elektrik kazalarının ilk sebebidir. Diğer tüm kazalar gibi bunlar da isteğimiz dışında meydana gelir.

Türk halkının kendine has bir özelliği olan “bana bir şey olmaz” mantığı bu kazaların temel sebebini oluşturmaktadır. Özgüveni gereğinden fazla olan insanların atıldığı işler kazalarla sonuçlanmaktadır. Oysa bu mantıkla giriştiğimiz pek çok iş aslında uzman işidir.

Her kazadan kurtulma olasılığı mevcuttur. Kurtulma olasılığı, ölüm veya yaralanmadan kurtulmak anlamındadır. Elektrik kazalarının ölümcüllüğü ise diğer kazalardan çok daha yüksektir.

Elektrik kazalarının önlenmesi için öncelikle ev ve iş yerlerinde elektrik arızalarına bilinçsiz bir şekilde atılmamalıyız. Böyle arızalarda usta kişilerin çağrılması her zaman daha doğru bir harekettir.

Bu usta kişiler geldiklerinde yapacakları ilk iş arızanın olduğu kısmın elektriğini kesmek ve uyarıcı işaretler yardımıyla bir başkasının onarım sırasında buranın elektriğini tekrar açmasını engellemektir. Güvenli müdahale bu insanların uzman oldukları iştir.

Elektrik panoları tüm binalarda bulunur. Ev ve iş yerlerindeki bu panoların yıllık bakımı sorumlular tarafından ihmal edilmemelidir. Bu kontrollerde topraklama ölçümleri yapılır ve arızalı parçalar tespit edilerek yenisiyle değiştirilir. Çarpılma riski böylece azaltılır.

Bu onarımları yapan insanlar elbette koruyucu ayakkabı, eldiven ve elbiseler giyer.

Elektrik Kazalarını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.