Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Elektrik enerjisinin kullanımı sırasında yaptığımız hatalar

Elektrik enerjisinin kullanımı sırasında günlük hayatta sık sık yaptığımız hatalar hakkında kısa yazı. Elektrik enerjisinin kullanımı sırasında yaptığımız hatalar.

Elektrik enerjisini kullanırken gündelik yaşamda sürekli tekrarladığımız bazı yanlış davranışlar vardır. Bu yazımızda sizlere onları açıklayacağız.

Elektrik bizim günlük yaşamımızı kolay hale getiren başlıca etmenlerdendir. Ancak bu enerjinin kullanımı sırasında bir çok hata yaparız.

Genelde bütün konutlarda ödenmesi gereken yüksek faturalardan dolayı insanlar isyandadır. Bunu önlemek için neler yapabiliriz.

Öncelikle evimizde aydınlatma için yararlandığımız ampulleri enerji tasarruflu olanlar ile değiştirmeliyiz. Bu sayede hem tasarruf ederiz hem de daha uzun süre aynı ampulü kullanabiliriz.

Ütü, şofben, su ısıtıcısı gibi içinde rezistansı olan ev gereçlerini tasarruflu olarak ve dikkatli kullanmalıyız.

Çünkü evdeki elektriğin büyük bir kısmını bunlar tüketir. Özellikle bu tür cihazları aynı anda kullanmamaya özen gösterirsek tasarruf için önemli bir adım atmış oluruz. Mesela ütü yaparken şofbeni açmamalıyız.

Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik gereçleri alırken de dış görünümlerinden çok ne kadar enerji harcadıklarına bakmalıyız. Bu tür aletleri alırken bunu göz önünde bulursak oldukça büyük tasarruflar sağlarız.

Elektrikli aletleri kullanırken yapılan bazı hatalar maddi olurken bazıları da sağlığımızı tehlikeye atıcı riskli davranışlar olabilir. Bu tür davranışlardan da kaçınmalıyız.

Bu davranışlara örnek verecek olursak ıslak ellerle prizle temas etmek, yine ıslak el ile banyoda saç kurutma makinesini kullanmak oldukça riskli davranışlardandır. Bunları yaparsak elektrik çarpılması gibi ciddi olaylarla karşılaşabiliriz.

Elektrik enerjisinin kullanımı sırasında yaptığımız hatalar hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz