Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Kasım 2020

Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım

Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır

Bu yazıda elektrik çarpılması ile karşı karşıya kalan birine nasıl ilk yardım yapılacağından bahsedeceğiz.

Öncelikle elektrik çarpmaları elektriğin, bir artı ve bir eksi kutup devresini tamamlayamaması durumunda olan bir şeydir. Elektrik akımı artı ve eksi kutuplar arasında yol alır ve bu devreyi tam olarak tamamladığında bir sorun ortaya çıkmaz. Elektrik tellerindeki kuşlara elektrik çarpmaması da bunun kanıtıdır. Ancak bir insan bir eliyle elektrik kablosunu tutsa ve ayağını toprağa basıyor olsa elektrik çarpmasına uğrayabilir.

Günlük hayatta elektrikle çok fazla karşılaşırız ancak bunlar genelde insan vücudunu etkilemeyecek kadar küçük miktarlarda elektrik veren pil, akü gibi üreteçlerdir. Bir insanın çarpılması için en az 30 voltluk bir akım olmalıdır.

Gelelim bir insana elektrik çarptığında ne yapmamız gerektiğine. Öncelikle elektrik kaynağı kesilene kadar kesinlikle dokunulmamalıdır. Elektik çarpan kişinin elektrik ile teması kesildikten sonra müdahaleye başlanabilir. Kişinin bilinci kapalı ve nefes almıyorsa suni solunum denen hamle yapılmalıdır. Bilinci kapalı ve nefes alan bir kazazedede ise kişinin şoka girmesinin önüne geçmek için yaralının ayakları yukarı kaldırılmalıdır. Eğer gerekliyse de kalp masajı yapılabilir. Kazazedenin bilinci açık ve nefes de alıyorsa kişi sakin bir yerde dinlendirilmeye ve sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Kişiye ilk yarım saat içinde 1/3 litre suya bir çay kaşığı yemek sodası ve bir çay kaşığı tuzdan yapılan karışım içirilmelidir. Bir yandan da ambulans aranmalı ve kişi hastaneye sevk edilmelidir. Yanık olması durumunda da yanık tedavisi uygulanabilir ya da hastaneye sevk edilebilir.

elektrik çarpması

Elektrik Çarpmalarında İlk Yardım Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz