Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2022

Elektrik Bulunmadan Önce Hangi Aydınlatma Araçları Kullanılmaktaydı?

Bu yazımızda elektrik bulunmadan önce hangi aydınlatma araçları kullanılmaktaydı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektriğin bulunması bundan yaklaşık yüz elli yıl önce gerçekleşen bir keşiftir. Ondan önce insanlar kadim geleneklerden yararlanarak aydınlatmaktaydı. İnsanlık tarihi boyunca ateşin bulunmasıyla başlayan devrimle elektrik bulunmasıyla başlayan devrime kadar geçen süreçte insanlar ateş merkezli aydınlanmışlardır.

Ateş, öncelikle ısınmak ve geceleri aydınlanmak için kullanılmıştır. İnsanların bir arada sosyal birliktelikler kurmasıyla sosyal hayata da dahil olan ateş, belli biçimlerde aydınlanma amacıyla kullanılmıştır. Ateş odunun yanmasıyla aydınlanma sağlamıştır.

Daha sonra parafin, gaz yağı gibi maddelerin yakılmasıyla mum ve gazyağı aydınlanma için kullanılmıştır.

Kısaca olarak elektrikten önce aydınlanma ihtiyacı,

*Güneş

*Ateş

*Gaz Lambası

*Yağ lambası

*Mum

*Kandil

*Meşale şeklindedir. İnsanlar elektrik bulunana kadar çeşitli yanıcı ve yakıcı maddelerin çeşitli formatlarda kullanarak şehirleri, caddeleri, sokakları, evleri aydınlatmışlardır. Ateş gücünün keşfedilmesiyle birçok keşifte beraberinde gelmiştir. Demir dövme, camın bulunması ve şekillendirilmesi bu şekilde olmuştur.

Kandiller, gaz lambaları bu nedenle cam muhafazalarla oluşturulmuştur. Fitil, parafin gibi gelişmiş kimyevi malzemelerin kullanılmasıyla aydınla daha teknik hale gelmiştir. İnsanlar bu yolla aydınlanırken geceleri işlerini rahatlıkla halletmektedir.

Fakat bilim ve teknolojinin gelişmesiyle elektriğin keşfi de sağlanmıştır. Elektriğin keşfi, elektrik kuvvetinin oluşması, taşınması, depolanması gibi sorunlar ihtiyaca dönüşerek doğru bir şekilde kanalize edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Aydınlanma olarak ilk kez ampul kullanılmıştır.

Elektrik Bulunmadan Önce Hangi Aydınlatma Araçları Kullanılmaktaydı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. defne dedi ki:

  ödevime yardımcı oldu

 2. Anonim dedi ki:

  Sağol ödevime yardımcı oldu

 3. esma dedi ki:

  ben gaz lambası mum falan kullanılıyor sanıyordum.

 4. marsu dedi ki:

  sadece mum var diye biliyordum ama başka şeyler de varmış teşekkürler.

Yorum Yaz