Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2018

Elektriğin Tarihçesi Özet

Elektriğin tarihçesi özet hakkında bilgi kısaca

İnsanların tarihin ilk zamanlarından ilgi gösterdiği ancak bu konudaki bilimsel gelişmelerin 18. yüzyılda oluşmaya başladığı bir alandır. İnsanlar elektriği ilk çağlarda ateşin bulunması ile tanımıştır. Ateş yakarken kullanılan kehribar taşlarının birbirine sürtülmesi ile oluşan statik elektrik ve kıvılcımlar insanların ilgisini çekmiştir. Ancak bugünkü anlamda elektriğin bulunması ve insan hayatında kullanılmaya başlanması 18. yılın sonlarına denk gelir.

William Gilbert elektrik kelimesini ilk kez kullanan kişidir. 1752’de yıldırım ve şimşekleri inceleyen Gilbert, bu doğal olayın yaptığını yapan bir güç kaynağının dünyada var olduğunu kanıtlamıştır. 19. yüzyılda ise elektriği oluşturan yükler ve cisimlerin birbirine sürtülmesiyle elektrik enerjisinin açığa çıktığı ortaya konmuştur.

19. yüzyılda kaydedilen bir diğer gelişme ise Volta adındaki bilim adamının elektriği depolayabileceğini anlaması ve buna yönelik bir elektrik pili yapmasıdır. Elektriğin bulunuş hikayesinde bu gelişme çok önemlidir. Bu sayede elektriğin sadece statik olmadığı, hareketli olarak da kullanılabileceği anlaşılmıştır.

1807 yılında erimiş potastan oluşan bir elektrolit içinden elektrik akımı geçirilmiş ve potasyum metali ayrıştırılmıştır.

Bu noktadan sonra bu alanda birçok çalışma yapılmış, elektrikle kaplama, elektrolitik arıtma ve elektrokimya gibi alanlar ortaya çıkmıştır.

1808’de Orsted adlı bilim adamı elektrik akımını ileten iletken maddenin çevresinde bir manyetik alan oluştuğunu bulmuştur.

1831’de elektrikle ilgilenen bilim adamı Faraday bu durumun tam tersini ortaya koymuştur. Faraday’a göre manyetik alan içinde hareket eden bir iletken gerilim indüklüyordu. Faraday’ın ortaya koyduğu görüş ile transformatör, elektrik motoru ve dinamo geliştirilmiş, elektrik tarihi açısından yine çok önemli sayılabilecek bir adım atılmıştır.

1864’te Maxwell, elektrik, manyetik, optik gibi alanları elektromanyetizma adı altında birleştirerek başka bir bakış açısı sunmuştur. elektriğin sanayide kullanılmaya başlanması ise 19. yüzyılın ikinci yarısında başlamıştır. 1873 yılında elektrik enerjisinin iletiminin bazı hatlarla mümkün olabileceği anlaşılmıştır.

Ayrıca 1873’te Selenyumun fotoelektrik etkisi bulunmuştur. Ardından 1879’da fotoğrafların sırayla ilerletilmesi fikri ortaya çıkmıştır.

1879’da Edison bir diyot lamba modeli oluşturarak ilk akkor lambayı yapmıştır.

1881 yılında ilk elektrik üretim ve dağıtım şebekesi Newyork’a kuruldu. bu gelişmenin ardından önemli haberleşme araçları olan telgraf ve telefon icat edildi.

Elektriğin bulunması sürecinde yaşanan gelişmeler sanayi devrimiyle insanların hayatına giren makinelerde kullanılan buhar enerjisinden elektrik enerjisine geçilmesine hız vermiştir. Günümüzde makinelerin önemli bir kısmı elektrikle çalışmaktadır. Elektrik üretiminde yaşanan gelişmelerle de elektrik artık birçok farklı kaynaktan elde edilebilmektedir.

Elektriğin Tarihçesi (Özet) Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. DJ DİKKAT dedi ki:

    Bu mu kısaca yav daha kısası yokmu ama emeginiz için teşekkür ederim DJ DİKKAT

  2. ELİF dedi ki:

    Elektriğin Tarihçesi kısa olarak yok mu daha kısası.

  3. neslian dedi ki:

    tesla elektriği bulmadı mı?

Yorum Yaz