Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Elazığ Nüfusu

Elazığ TÜİK Son nüfusu sayımına göre toplam nüfusu ne kadar … 2018 2019 yılı Elazığ nüfusu açıklandı. Aşağıdan Toplam Elazığ nüfusu kaç ve Elazığ hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Elazığ İli Hakkında Bilgi ve Şehrin Nüfusu

Elazığ Nüfusu : 595.638

Elazığ

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Elazığ toplamda on ilçeden meydana gelen küçük bir ilimizdir. İlin bir ucundan diğer ucuna olan mesafe 150 km’dir. Doğusunda ve batısında Toros Dağları ile çevrilidir.

Genel olarak bakıldığında karasal iklime sahip olan Elazığ’da, Fırat nehrinin kolları üzerine yapılan barajlar nedeniyle iklim değişiklikleri gözlemlenmeye başlamıştır.

Elazığ’da tarih boyunca Selçuklular,Memlükler,  Çubukoğulları, Artuklular, Dulkadiroğulları, Akkoyunlular, Eretna Devleti, Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüştür.

Şehirde ulaşım karayolu, havayolu ve demiryolu  ile sağlanmaktadır. Ayrıca Fırat üzerinde yapılan barajlar sayesinde şehrin bazı ilçelerindeki ulaşım feribotlar ile sağlanmaya başlamıştır.

Ulu Camii, Sarahatun Camii, Kurşunlu Camii, Alacalı Camii, Ağa Camii şehrin önde gelen mimari yapılarındandır. Ayrıca şehirde birçok türbe de bulunmaktadır.

Keban, Karakaya, Kralkızı ve Özlüce gibi ükemizin önem taşıyan barajları da Elazığ il sınırı içinde bulunmaktadır.

Elazığ Toplam Nüfusu: 595.638

Elazığ Nüfusu 2018 2019 ve Elazığ Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. H. De. dedi ki:

  Memleketi iyi yermişsin,helâl olsun sana, gel bir madalya takayım.Hekatttin şak şak şak…Allahın densizi.

 2. melih dedi ki:

  Elazığ kral gibi memlekettir sonradan gelenler biraz bozdu.

 3. Ersin Eküt dedi ki:

  Ne Kadar abartmayi seviyorsun büyükşehir olacakmış zekanız düşük ya büyük şehirin kriterlerini biliyor musunuz 2016’da büyükşehir olacağız diyorsunÖnce nüfusumuzun 750.000 yapın sonra kalkın büyükşehir olmaya çalışın Malatya’nın Diyarbakır’ın nüfusumuzun 750.000 yapın sonra kalkın büyükşehir olmaya çalışın Malatya’nın Diyarbakır’ın Erzuru mun Van ın nüfuslarına bir göz atın da ondan sonra kalkıp büyükşehir olacağız diye Ayağa 600.000 bulunmayan nüfusunuz la 365 binlık merkezi nde sana şey bulmayı büyükşehir olmayı kazandırmaz Sen önce kaybettiklerini malatya’ya kaptırdıklarını geri aldı sonra bir ara nüfusun adam gibi çoğalırsa Sen de büyükşehir olur saygılarımla

  1. H.Demir dedi ki:

   Boş boş konuşup memleketimizi kötüleme. Elazığ şehir merkezi olarak geröekten büyük.Büyükşehir olan bazı illerin merkezlerini kıyaslayın Elazığ’dan küçük.

  2. H.D. dedi ki:

   Memleketi iyi yermişsin,helâl olsun sana, gel bir madalya takayım.Hekatttin şak şak şak…Allahın densizi.

 4. yavuz dedi ki:

  Bence elazig 10sene sene sonra büyükşehir olur…
  sebebi elazig belediyesi çalışmıyor. Ak parti çalışmıyor mallatya ya bakın elazigin4 misli..
  elazig büyük şehir olabilmesi için ak parti elazigdan cikmalli…………

 5. yavuz arıkan dedi ki:

  ELAZIĞ KÜÇÜÇ BİR İL DEĞİL BÜYÜKTÜR TOROS DAĞLARI İLE ÇEVRİLİ DEDEĞİLDİR NÜFUS KAYDIRMASI( MALATYA TARAFINDAN) ETİK DEĞİLDİR 2016 DA BÜYÜK ŞEHİR OLACAKTIR

 6. Adınız ... dedi ki:

  Tek il nufusu

Yorum Yaz