Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Ekosistemi Etkileyen Biyotik Ve Abiyotik Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda ekosistemi etkileyen biyotik ve abiyotik faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ekosistem, belli bir bölgede yaşayan canlı varlıkların kendileri arasında ve cansız varlıklarla kurduğu sürekli ilişkidir. Ekosistem, aynı zamanda besin zinciri olarak bilinir. Ekosistem, habitatlardan ve komünitelerden oluşur.

Habitat, bir canlının arandığı yerde bulunması bir başka deyişle yaşam alanıdır. Komünite, canlı varlıkların topluluk halinde yaşamasıdır. Popülasyon, belli bir türe ait olan canlı topluluğudur. Tür ise ortak atadan gelen ve neslini devam ettirme yetisine sahip olan canlılardır.

Biyoçeşitlilik tür, popülasyon, komünite, habitat ve ekosistemin birleşmesinden oluşur. Biyoçeşitlilik de bir bölgede yaşayan bitki ve hayvanların sayısı ve çeşitliliktir.

Ekosistemi etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlar biyotik ve abiyotik olarak ikiye ayrılmaktadır. Biyotik, canlı faktörler, abiyotik, cansız faktörlerdir.

Biyotik faktörler:

*Üreticiler

*Tüketiciler

*Ayrıştırıcılar

Abiyotik faktörler:

*Isı

*Sıcaklık

*Basınç

*İklim

*Yeryüzü şekilleri

*Toprak yapısı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alev dedi ki:

    Ekosistemi etkileyen faktörler bu yazıda gruplara ayrılarak çok güzel anlatılmış. Bana da ödevim için faktörler gruplandırılmış şekli ile lazımdı çok güzel olmuş elinize sağlık.

Yorum Yaz