Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Şubat 2021

Ekolojik Dengenin Bozulmasının Nedenleri

Ekolojik dengenin bozulmasının nedenleri hakkında bilgi kısaca

Canlıların doğada içinde yer aldığı dengeyi bozan en büyük etmenlerden biri enerji ihtiyacını karşılamak için kurulan nükleer santrallerdir. Nükleer santrallerde olan kazalar sonucu kanser gibi birçok hastalıklar oluşmaktadır. Nükleer santrallerin atık maddeleri de çok uzun yıllar boyunca doğada yok olmamaktadır. Bu da çevre ve doğada yaşayan canlılar için çok büyük bir problemdir. Bunun ne derece büyük bir problem olduğunu anlamak için Çernobil kazasını örnek vermek yeterli olacaktır. Bu kazadan sonra birçok canlı hayatını kaybetmiştir ve doğa büyük oranda tahrip olmuştur.

Bunun dışında sobalarda ve kaloriferlerde kullanılan kalitesi düşük kömürler ve diğer fosil yakıtlar da çıkardıkları zehirli gazlarla doğaya zarar verir. Ekolojik dengeyi olumsuz etkileyen zehirli gazlar atmosferde birikir ve dünyada sera etkisi oluşmaktadır. Sera etkisi nedeniyle de iklimler değişmekte ve daha sıcak bir dünya ortaya çıkmaktadır. Doğanın kendi içindeki dengesi zamanla bozulur ve dünya gittikçe yaşanmaz duruma gelmektedir.

Filtre kullanmayan fabrikalardan çıkan gazlar da atmosferde zarar bırakmaktadır. Bunun yanında parfümler gibi gazlar da dünyaya zarar verir. Bu gazların oluşturduğu etki sonucu üç oksijen molekülünün birleşmesiyle oluşan ozon tabakası zarar görür. Ozon tabakası dünyayı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan bir tabakadır ve ozon tabakasının zararından dolayı dünyadaki canlılar bu zararlı ışınlara maruz kalır. Buna sera etkisi de eklenince dünya büyük bir ısınma altında kalır ve ekolojik denge büyük zarar görür. Ayrıca bu zararlı gazlar sonucu asit yağmurları oluşur ve dünyadaki doğal flora ve faunalarda olumsuz etkiler oluşur.

hava-kirliligi

Ekolojik Dengenin Bozulmasının Nedenleri ve Sonuçları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. YUSUF dedi ki:

   daha NE KADAR OLSUN

 1. mervan dedi ki:

  Cok guzel olmus

 2. çiğdem dedi ki:

  Ben çiğdem, bunu ödevime yazdım, öğretmen çok beğendi. Hatta asacak panoya teşekkür ederim. :)

Yorum Yaz