Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2021

Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Ekmeleddin İhsanoğlu Hakkında Bilgi, Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir

Ekmeleddin İhsanoğlu 1943 senesinde Kahire’de dünyaya gelmiştir. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası hakkında ve Türk-Arap ilişkileri konusunda farklı dillerde pek çok kitabı, makalesi ve tebliği bulunmaktadır.

İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olmuştur. ArdındanEl Ezher Üniversitesi’nde akademik hayatına devam etmiştir. İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı hakkında birçok araştırmaya iza atmıştır. 1974 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamlayarak İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası faaliyetlerde bulunmuştur.

İslâm ve Batı kültürünü çok iyi bilen İhsanoğlu, 1984’te profesör unvanını kazanmıştır. Prof. İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünü ve İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerini başarıyla üstlenmiştir. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevleri ile birlikte millî ve yurt dışı birçok bilim kurumunun üyesi olmuş, bilim ve eğitim konusuna sağlamış olduğu hizmetleri sayesinde birçok ödüle layık görülmüştür.

1 Ocak 2005 tarihinde İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri görevine gelen İhsanoğlu, örgütün seçimle başa getirilen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olmaya hak kazanmıştır.

İhsanoğlu, 2013 senesinde görevini İyad Medeni’ye teslim etmiştir. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibidir ve İhsanoğlu’nun üç çocuğu bulunmaktadır.

Ekmeleddin İhsanoğlu Hayatı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz