Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Ekberiyet Sistemi Nedir?

Aşağıda ekberiyet sistemi nedir kısaca olarak ele alacağız.

Ekberiyet, ekber kavramından gelmektedir. Ekber, Arapça dilinde en büyük anlamına gelmektedir. Yaşça büyük olan anlamına da gelen ekber kelimesi, Osmanlı’da devlet idaresinde tahakküm oluşturacak kişilerin yaşça büyük olarak tahta çıkması anlamına gelmektedir. Ekberiyet sistemi olarak Sultanahmed döneminden sonra uygulanmaya başlanmıştır.

Osmanlı Devleti’nde tahta çıkma sırasının ekberiyet sistemine göre belirlenmesi söz konusu olmuştur. Veliahtlardan en büyük olanının tahta doğrudan varis olması da Osmanlı Devleti’nin saltanat anlayışını oluşturmaktadır. Osmanlı Devleti, ekberiyet sistemine bağlı kalarak padişahların belirlenmesinde uzun yıllar devam eden bir siyaset izlemiştir. Ekberiyet sistemi, saltanatın düzenli olarak devam etmesini sağlamıştır. Saltanatın güçlendiği ve güç kaybettiği yıllar da olmuştur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. arda dedi ki:

    Ekber ve erşet sistemini yeni öğrendik okulda. Ekberiyette sanırım Osmanlı Devletinde saltanatın babadan oğula geçmesi değil ailedeki en büyük kişinin ölen padişahın ardından tahta geçmesi sistemidir.

Yorum Yaz