Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Ehlibeyt Nedir Kısaca Kimlere Denir?

Bu yazımızda ehlibeyt nedir kısaca kimlere denir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ehlibeyt, kelime anlamı olarak ev halkı demektir. Peygamber (a.s.)’ın ailesine ehlibeyt olarak hürmet etmek farzdır. Peygamber (a.s.)’ın aile fertlerine ehlibeyti oluşturur. Ehlibeyt, bütün Müslümanların hürmet etmesi farz kılınan Peygamber (a.s.) ailesidir.

Ehlibeyt Kuranı Kerim’de övülmüştür. Ehlibeyte hakaret dinen sakıncalıdır. Tevbe gerektirir. Ehlibeyte hakaret etmek küfrü muciptir.

Ehlibeyt, Peygamber (a.s.)’ın hanımları, çocukları, torunları ve ehlibeytten saydıklarıdır. Hazreti Fatıma (r.anha), Hazreti Ali (r.a.), Hazreti Hasan (r.a.), Hazreti Hüseyin (r.a.) ehlibeyttendir.

Ehlibeyt, Peygamber (a.s.)’ın soyu demektir. Hasan (r.a.)’ın soyundan gelenler şerif, Hüseyin (r.a.)’ın soyundan gelenler seyittir. Günümüzde de Peygamber (a.s.)’ın soyundan gelen insanlar bulunmaktadır. Ehlibeyte hürmet gerekir. Ehlibeyte bakmak, Müslümanlar için farzdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Buğlem dedi ki:

    Ehlibeyt ne demek araştırırken bu sitedeki açıklamaya denk geldim bence bu kavram çok güzel, bilgi verici ve açıklayıcı bir şekilde anlatılmış. Tam olarak bu kavramı anladım diyebilirim.

Yorum Yaz