Eğitimin Ülke Kalkınmasındaki Rolü

12281538522

Eğitim ile toplumun gelişmesi arasında güçlü bir bağ vardır ve bu iki durum kesinlikle ayrı ayrı düşünülemez. Geçmişten günümüze kadar özellikle Eski Yunan ve İslam tarihinde eğitimin önemine ilişkin bir çok yorumlamalar yapılmıştır.

1960’lı yıllardan sonra ülke genelinde okur-yazar oranı, eğitim alanındaki gelişmeler ve teknoloji geliştiğinden dolayı eğitim seviyesi de yükselmeye başlamıştır ve bu durum da aha sağlıklı ve daha eğitimli bireylerin toplumu oluşturmasına ortam hazırlamıştır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğitim ve ülkenin kalkınması arasında güçlü bir bağ vardır. Çünkü bir ülkede eğitim ne kadar iyi ise ülke de o kadar gelişmeye meyillidir ve gelişme yolunda ilerlemektedir.

Eğitimli bireylerin oluşturduğu toplumlar, birer ferdi olan eğitimli bireyler sayesinde sürekli gelişir çünkü eğitimli olan, çalışan ve sürekli okuyan insanlar aynı zamanda çalışkan ve üretken yani sürekli bir şeyler üreten insanlardır bu durum da ülkenin ekonomisini, bilimsel çalışmalarını yakından etkiler ve böylece ülke daha kolay ve kısa bir sürede gelişme göstermektedir.

Eğitimin Ülke Kalkınmasına Etkisi Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.