Eğitim Hakkı Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda eğitim hakkı nasıl kullanılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar doğuştan bazı haklara sahip olurlar. Sağlıklı hayat hakkı, güvenlik hakkı, barınma hakkı, beslenme hakkı, korunma hakkı, eğitim hakkı bunlardan bazılarıdır. Bu nedenle özellikle sağlık ve eğitim hakkı devlet kontrolünde gerçekleşmektedir. Eğitim hakkı, insanların hayatını baştan sona şekillendiren bir imkan sağlamaktadır.

Ülkemizde eğitim, özel ve devlet okullarında verilmektedir. Devlet okullarında zorunlu eğitim on iki yıl olarak gerçekleşmektedir.  4 + 4 + 4 sistemine göre ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim yıllarından oluşan sistemde eğitim tamamen ücretsizdir. Devlet üniversitelerinde önlisans ve lisans hakkı kazanmış kişiler için de harç ücreti bulunmamaktadır. Bu durumda 16 yıl boyunca devlet öğrencinin eğitim bakımından okul ihtiyacını karşılamaktadır. Lisans eğitimine kadar da gerekli kırtasiye desteklerini vermektedir.

39 yorum

  1. Ülkemizde her çocuğun ücretsiz eğitim hakkı vardır. Bu hakkı da ücretsiz devlet okullarına kayıt olup burada eğitim almaya başlayarak kullanırız. Burada aldığımız eğitim hayatımızı şekillendirir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.