Ege Bölgesi’nin Yer Altı Ve Yer Üstü Kaynakları Nelerdir Çıkarıldıkları Yerler

Bu yazımızda Ege Bölgesi’nin yer altı ve yer üstü kaynakları nelerdir çıkarıldıkları yerler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ege Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin en batısında yer alır. Küçük bölgelerden biridir. Bu nedenle nüfus yoğunluğu fazladır. Türkiye’de batıdan doğuya gidildikçe yükselti artar. Bu nedenle yükseltinin az olduğu yerleşim alanlarının gelişmiş olduğu yerlere sahiptir.

Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanır. Bu da kıyı bölgelerinin girintili çıkıntılı olmasına sebep olmuştur. Bu girinti ve çıkıntılar da Ege Bölgesi’nin kıyı şeridinin Türkiye’de en uzun kıyı şeridi olmasına neden olmuştur.

Ege Bölgesi’nde iklim türü Akdeniz İklimi’dir. Bu neden yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yer yer yağışlıdır. Bölgede en çok zeytin, üzüm, incir, naranciye, haşhaş yetiştirilir. Bölgede tarım, ticaret, hayvancılık, sanayi ve ulaşım gelişmiştir.

Bunun sebebi Ege’de yeraltı ve yerüstü kaynakların zengin olmasıdır. Bölgede birçok maden çıkarılmaktadır. Dünya Bor madeni rezervinin %68’i Türkiye’de bulunmaktadır. Bu maden yatakları Ege Bölgesi’nde yer almaktadır.

Ege Bölgesi’nin yeraltı kaynakları şu şekildedir:

*Bor madeni: Kütahya ve Eskişehir

*Cıva madeni: İzmir ve Uşak

*Demir madeni: Balıkesir ve Kütahya

*Krom madeni: Denizli, Kütahya ve Muğla

*Linyit: Denizli, Manisa, Muğla ve Kütahya

*Mermer: Afyon ve Denizli

*Zımpara taşı: Aydın, Muğla ve İzmir

*Manganez madeni: Afyon, Denizli ve Uşak

*Titanyum madeni: Manisa ve İzmir

*Tuz: İzmir

*Uranyum madeni: Manisa, Aydın ve Uşak

Ege Bölgesi’nin yerüstü zenginlikleri

*Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes

*Marmara ve Bafa Gölleri

*Tarihi şehirleri (İzmir, Afyon, Uşak, Manisa)

 

Ege Bölgesi’nin Yer Altı Ve Yer Üstü Kaynakları Nelerdir Çıkarıldıkları Yerler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

    • Titanyum sembolü Ti olan 22 atom numaralı kimyasal elementtir. Hafif, güçlü, parlak, korozyona karşı dirençli grimsi bir geçiş metalidir. Titanyum demir, alüminyum, vanadyum, molibden gibi elementler ile alaşım yapabilir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.