Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2022

Ege Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Ege Bölgesi’nin özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ege Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin en batısında yer alır. Yüz ölçümü bakımından küçük bölgeler arasındadır. Bölgenin kıyı şeridi kuş uçuşu kısa olmasına rağmen, kıvrımlı yapısıyla ülkenin en uzun kıyı şeridini oluşturmaktadır.

 

Ege Bölgesi’nde dağlar denize dik uzanmaktadır. Bu da kıyının kıvrımlı yapısını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca iç ve kıyı bölgelerin hava değişimi aynıdır. Bölgede Akdeniz İklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yer yer yağışlıdır.

Ege Bölgesi’nde yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü ve hava olayları iklimden etkilenerek oluşmaktadır. Akdeniz İklimi görüldüğü için kaliteli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Zeytin, üzüm, incir, haşhaş ve diğer sebze ve meyveler bölgede yetiştirilmektedir.

Ege Bölgesi hayvancılığın en az yapıldığı bölgelerden biridir. Çünkü kaliteli tarım ürünlerinin yanında ekonomik geliri oldukça düşüktür. Bölgede tarihi ve kültürel alanların bulunması turizmin gelişmesini sağlamıştır. Turizm bölgede önemli bir ekonomik kaynaktır.

İnanç turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi yerli ve yabancı turistlerin akın akın Ege’ye gelmesine neden olmaktadır. Ege Denizi, suyunun kendine has özelliğiyle deniz turizminin de gelişmesini sağlamıştır.

Ege’de birçok liman şehri bulunmaktadır. Sanayi ve ticaret gelişmiştir. İnsanların bir kısmı çiftçilikle de uğraşsa da sanayide işçi olarak da çalışmakta ve yer yer madencilik yaparak geçimini sağlamaktadır. Bu bakımdan Ege’de ekonomik kaynaklar çeşitlidir.

Ege Bölgesi’nde diğer bölgelere göre yükselti azdır. Verimli ovalar ve akarsular bulunmaktadır. Ayrıca bununla beraber hizmet sektörü gelişmiştir. Ulaşımda, sağlıkta, eğitimde imkanlar oldukça fazladır. Bölgenin en büyük şehri İzmir’dir.

Ege Bölgesi’nin Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Cok iyi anladim

Yorum Yaz