Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Ege Bölgesinin Kıyılarının Girintili Çıkıntılı Olmasının Nedeni Nedir

Dünya üzerinde yıllar boyunca yaşanmış olan çeşitli doğal olayların sonucunda bazı bölgelerin yerşekillerinin de nasıl olduğu belirlenmiştir. Yerşekillerinin belirlenmesi, yıllar içerisinde yaşanan olaylar sonucunda oluştuğu için bizler bir bölgeyi incelemek istediğimizde bu bölgenin yer şekillerini daha iyi anlayabilmek için burada yaşanmış olan doğal olaylara bakarız. Bu yazımızda Ege bölgesinin neden girintili çıkıntılı kıyı şeridine sahip olduğunu ve bu özelliğinin Ege bölgesine neler kattığını anlatacağız.

Ege bölgesini de incelediğimizde, kıyıların girintili çıkıntılı olmasının sebebinin bölgede bulunan dağlar olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Ülkemizde bulunan bölgelerdeki dağlar genel olarak kıyıya paralel olarak uzanır. Ancak Ege bölgesinde durum bundan biraz farklıdır. Ege bölgesine baktığımızda dağların kıyıya paralel olarak değil, dik olarak uzandığını görürüz. Dağların bu yerleşim şekli ise ege bölgesindeki kıyı şeridinin girintili çıkıntılı olmasına sebep olmuştur. Bu sayede ortaya çıkmış olan kıyı şeridi, çeşitli koylar barındırmaktadır ve bu koylar da turizm alanında bölgeyi canlandırmaktadır.

Ege bölgesinin kıyı şeridi uzunluğunun yaklaşık 600 km olduğu bilinmektedir. Bu uzun sahil şeridinde sahip olunan girintili çıkıntılı kıyı bölgeleri, bölgedeki turizmin her daim aktif kalmasını sağlamaktadır. Turizm sebebiyle aktif olan bu bölgede de insan nüfusunun yoğun olduğunu görebilmekteyiz. Ege bölgesinde, özellikle Kuşadası, Çeşme, Bodrum gibi yerlerde bulunan yat limanları sayesinde yat turizmi gelişmiştir ve bu sayede bölgeye her yıl yerli yabancı birçok turist gelmektedir.

Ege Bölgesinin Kıyılarının Girintili Çıkıntılı Olmasının Nedeni Nedir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    Dağların doğu -batı yönünde uzanmasıdır

  2. Burçin dedi ki:

    iyi bu ödevi hazırlayanların eline sağlık benim işime oldukça yaradı yani süper diyebilirim.

Yorum Yaz